W tym roku zima zaskoczyła nie tylko drogowców, ale też nas. Łatwo przyzwyczailiśmy się do ciepłej zimy, ale w końcu przymrozki dały nam się we znaki. 10 stopni na minusie i więcej to nie są żarty, a nasze ogrzewanie może nie dać sobie rady z tymi temperaturami (zwłaszcza tam gdzie systemy ogrzewania są przestarzałe). Dogrzanie mieszkania zimą.
Czasami nie mamy wyboru i trzeba mieszkanie dogrzać dodatkowo. Przyjrzyjmy się kilku patentom, które możemy zastosować podczas niskich temperatur, wtedy gdy nasz system grzewczy jest niewydolny, albo jeśli chcemy obniżyć trochę koszty ogrzewania.
Najprostszym i najbardziej dostępnym rozwiązaniem na chłód w domu czy w biurze jest zakup termowentylatora zwanego potocznie farelką. Od nazwy firmy „Farel”, która była dawniej producentem takich urządzeń.
Zasada działania tego urządzenia jest dość prosta. W środku termowentylatora znajduje się drut oporowy prze który przepływa prąd. Następnie drut ogrzewa zasysane powietrze i je wydmuchuje. Proces ten wiąże się niestety z dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.
Na rynku mamy duży wybór termowentylatorów o różnej mocy (od 1000 – 5000W) i kształtach. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zakupienia takiego sprzętu, który będzie się wkomponowywał w styl naszego mieszkania.
Kupując termowentylator warto zwrócić uwagę na to czy posiada on filtr zasysanego powietrza, w przeciwnym razie narażeni będziemy na wdychanie kurzu. Wadą jest to, że termowentylatory są drogie w utrzymaniu, więc może warto rozejrzeć się za tańszymi źródłami ciepła?
www.fabrykaform.pl
Kominek świetnie się sprawdza jako dogrzewacz pomieszczenia, gorzej już jako jedyne źródło ciepła, choć też jest to możliwe. Na rynku pojawiło się bardzo wiele wkładów kominkowych gotowych do zabudowania, w atrakcyjnych cenach. Grzanie drewnem w kominkach jest tanie i efektywne w porównaniu do rozwiązań alternatywnych związanych z używaniem prądu lub gazu.
Jest to idealne rozwiązanie pod warunkiem, że zostaną spełnione pewne warunki w jakich kominek będzie pracował. Chodzi tu głównie o doprowadzanie powietrza i odprowadzanie dymu.
Dogrzanie mieszkania. Bardzo popularne są ostatnio kominki z płaszczem wodnym, czyli systemem, który pozwala na ogrzewanie wody na nasze bieżące potrzeby.
Nie do przecenienia są oczywiście walory estetyczne kominka, bo kto z nas nie lubi usiąść sobie w zimowy wieczór przy nim wpatrując się w kojące płomienie?
Klimatyzator w mieszkaniu kojarzy się przede wszystkim z maszyną, która ma nam przynieść ukojenie w upalnie dni, tymczasem może też ogrzewać. Jak to jest możliwe? To proste. Każdy klimatyzator działa na zasadzie pompy ciepła, w której ciepłe powietrze przepompowywane jest z jednego miejsca do drugiego. Latem ciepłe powietrze „zamieniane” jest na zimne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odwrócić to działanie i w rezultacie klimatyzator staje się grzejnikiem (oczywiście jeżeli posiadamy model z taką funkcją). Nie zaleca się jednak stosowania go jako głównego źródła ciepła, a jedynie urządzenia dogrzewającego. Tutaj znajdziecie więcej informacji na temat wykorzystania klimatyzatorów zimą.
Żeby dogrzać nasze mieszkanie wcale nie potrzebujemy drogich i skomplikowanych urządzeń, bowiem jesteśmy w stanie sami sobie skonstruować maszynę grzewczą, nawet jeśli nie mamy polotu inżyniera. Dużą popularnością cieszą się w Internecie liczne filmy, które instruują jak zrobić całkiem efektywny grzejnik wykorzystując do tego donice oraz świeczki. Jedną z wad takich urządzeń jest to, że nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego jest to rozwiązanie dla tych, którzy cenią przede wszystkim funkcjonalność i efektywność, a nie walory wizualne, chociaż gdyby się uprzeć to i jakiś ciekawy design można wymyślić dla donicowych grzejników.
www.faithtap.com
Jednym z niedocenionych źródeł ciepła jest…nasz organizm. Nasza stałocieplność powoduje, że jesteśmy grzejnikami, które mają stałą temperaturę wynoszącą 36,6 stopni Celsjusza. Chodzi tutaj o temperaturę wewnątrz organizmu, gdyż temperatura zewnętrznych tkanek jest zazwyczaj niższa.
Stałą temperaturę ciała człowieka gwarantuje dostarczanie mu energii, która powstaje podczas procesów spalania pokarmu. Oczywiście stale też oddajemy ciepło do otoczenia ogrzewając pomieszczenia w których się znajdujemy.
Jednym ze sposobów na przetrwanie mroźnego wieczoru może być zatem zaproszenie przyjaciół do naszego mieszkania by usiąść wygodnie, którzy oprócz walorów towarzyskich wniosą do naszego domu trochę ciepła, w tym wypadku dosłownie :).
Dogrzanie mieszkania. Jak widać jest wiele sposobów na to, żeby wspomóc podstawowy system ogrzewania naszego mieszkania. Dogrzewane wiąże się często z oszczędnościami wynikającymi z tego, że zużywamy mniej drogiego prądu bądź gazu, to jednak główny system ogrzewania w naszym domu będzie grał pierwsze skrzypce, więc zadbajmy o to, żeby był funkcjonalny i wydajmy. Nie wahajmy się skorzystać w tym względzie z porady specjalistów – Architekt wnętrz Kraków.