fbpx
Projekt domu AJR 03 wersja B WOJ10151

O werandzie, czyli zyskaj dodatkowy (s)pokój

Weranda to przestrzeń, o której warto pomyśleć projektując bądź kupując dom. Często postrzegana jest jako staroświecki drewniany ganek przed drzwiami frontowymi i przez to bywa spychana do kategorii “bezużyteczna i pretensjonalna”.

Jednak miejsce to może urozmaicić nawet bardzo minimalistyczną elewację. A co najważniejsze pozwoli cieszyć się urokami przebywania w pokoju, w którym nie ma ścian, a od trawnika dzieli nas kilka kroków.

Projekt domu Simon G2 WRC2596

Projekt domu Simon G2 WRC2596

Projektując werandę…            

Weranda może być zarówno otwartym pomieszczeniem z zadaszeniem, jak i zamknięta przegrodami ażurowymi bądź szkłem. To na jaki design się zdecydujemy zależy od samego projektu elewacji naszego budynku oraz tego, w jaki sposób będziemy z niej korzystali . Wybierając projekt domu z werandą należy zastanowić się czy potraktujemy ją jako:

pośrednie wejście do ogrodu,

atrakcyjną przestrzeń wejściową, w sytuacji kiedy nie ma możliwości aranżacji tarasu za domem (podyktowane warunkami położenia budynku na działce, ekspozycją słoneczną bądź znaczną odległością od ulicy),

dodatkowy pokój, obszerną przestrzeń wypoczynkową łączącą wnętrze z ogrodem – zyskamy tym samym kilka nadplanowych metrów naszego domu.

Projekt domu Zr8 WAE1800 1

Projekt domu Zr8 WAE1800 1

Aranżacja zgodna z przeznaczeniem

Aranżując więc własną werandę warto przemyśleć, jakie ma być jej przeznaczenie użytkowe.

Decydując się na miejsce “przy ogrodzie”, będące niejako jego główną częścią wybierzmy meble typowo ogrodowe: z wikliny, ratanu bądź odpornego na warunki atmosferyczne techno ratanu czy drewna. Posadźmy ulubione rośliny w donicach, a w letnie wieczory zapalmy świece i lampiony.

Kiedy zależy nam, aby weranda pełniła również funkcję ogrodu zimowego, zdecydujmy się na jej przeszklenie, a wtedy będziemy cieszyć się jej urokami cały rok.

W sytuacji, gdy położenie działki wymusiło na nas projekt części wypoczynkowej przed domem, zaplanujmy tę przestrzeń tak, aby zapewnić sobie maksimum prywatności, dbając jednocześnie o to, aby wejście “zapraszało” do przekroczenia progu.

Przydatne będą osłony ażurowe i rośliny pnące, które zapewnią lekką osłonę od sąsiada i poczucie intymności. Duże donice, rzeźby, lampy bądź inny element małej architektury postawiony symetrycznie po obu stronach drzwi frontowych, podkreśli powitalny charakter domu.

Jeśli zaś chcemy zaprojektować pokój, który będzie różnił się od tradycyjnego salonu swoim wakacyjnym i beztroskim stylem, zaspokoi potrzebę wyjścia niemal na zewnątrz w zimie. A jednocześnie pragniemy powiększyć metraż domu – wybierzmy projekt werandy – pokoju za szkłem.

Nie zapomnijmy, że weranda może być także doskonałym miejscem, które przyniesie cień w upalne dni lata. Przyniesie nam chwilę ochłody podczas odpoczynku przy basenie. A jednocześnie okaże się wspaniałym pomysłem na wieczorne spotkania z przyjaciółmi.

Projekt domu EX 11 G2 (wersja C) WRC2445
Projekt domu EX 11 G2 (wersja C) WRC2445

Weranda – przestrzeń wielu możliwości

Koncepcja urządzenia takiego wnętrza, może być przedłużeniem projektu reszty pomieszczeń i nie różnić się znacząco od pokoi ze standardową ścienną przegrodą. Jedynym, wyłamujący się z powtarzalnego schematu aranżacji całego domu elementem będzie przeszklenie werandy, które nada lekkości i doświetli wnętrze.

Szukając jednak bardziej odważnego design’u, który przełamie i wybije się na tle innych pokoi, można pokusić się o styl kolonialny, bądź idąc o krok dalej swój własny, błogi kurort rodem z wyspy Bali. Jeśli preferujemy bardziej przytulne klimaty, można zaprojektować wnętrze w modnym stylu shabby chic nawiązujące nastrojem do wiejskiej posiadłości z postarzanymi meblami, pastelowymi odcieniami i różnorodnością miękkich tkanin.

Projekt domu AJR 03 wersja B WOJ1015

Projekt domu AJR 03 wersja B WOJ1015

Może warto więc wybrać projekt domu z werandą, która wzbogaci letnie i zimowe wieczory z rodziną i przyjaciółmi, a dodatkowo przedłuży wnętrze domu stanowiąc łącznik między nim a ogrodem?

Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą Wam zaprojektować stylową i skrojoną na wasze potrzeby werandę. Warto również odwiedzić serwis  extradom.pl w którym znajdziecie mnóstwo gotowych projektów domów z zaplanowaną werandą.

Aranżując werandę, nie zapomnij o pozostałych pomieszczeniach w domu. Całość aranżacji powinna być spójna i stanowić jedną całość. A co najważniejsze, wnętrza całego Twojego domu powinny być spójne z Tobą i Twoja rodziną. Dostosowane do trybu i stylu waszego życia. Projektant wnętrz Kraków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 komentarze “O werandzie, czyli zyskaj dodatkowy (s)pokój”

Facebook