Profesjonalne wsparcie w remontach i aranżacji wnętrz

ogrzewanie i kot

5 sprawdzonych sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie

Zima co prawda już odpuściła, ale zostały po niej wysokie rachunki za ogrzewanie, zwłaszcza tam gdzie do zapewnienia ciepła używało się gazu bądź prądu. Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Czasu nie cofniemy, ale możemy przygotować się na następny sezon grzewczy.

Zima co prawda już odpuściła, ale zostały po niej wysokie rachunki za ogrzewanie, zwłaszcza tam gdzie do zapewnienia ciepła używało się gazu bądź prądu. Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Czasu nie cofniemy, ale możemy przygotować się na następny sezon grzewczy.

Proponujemy zatem kilka rozwiązań, które sprawią, że wysokie rachunki nie zaskoczą nas niczym przysłowiowa zima zaskakująca co roku drogowców.

Pamiętajmy, że według różnych obliczeń na ogrzewanie naszego locum oraz podgrzewanie ciepłej wody, zużywamy według różnych źródeł od 70%-90% całości wykorzystywanej przez nas energii. Ograniczenie tego zużycia nie tylko pomoże naszym portfelom. Ale spowoduje również, że będziemy bardziej eko.

W naszym zestawieniu proponujemy pięć rozwiązań. Sprawią one, że ogrzewanie Twojego mieszkania będzie znacznie tańsze.

  1. System do poprawki

Nie jest powiedziane, że drogi w utrzymaniu system ogrzewania trzeba od razu wymienić w całości. Czasem wystarczy mniejsza lub większa modernizacja.

Stosowanie przestarzałej technologii może spowodować marnowanie energii, czyli jak to się mówi część pary idzie wtedy w gwizdek. Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanieNowoczesny kocioł grzewczy, który płynniej niż ten stary reaguje na dynamiczną zmianę temperatur w mieszkaniu. To oszczędność rzędu 30% włączając w to podgrzewanie wody użytkowej.

Dobrą skutecznością cieszą się piece gazowe. Ale tam gdzie nie ma przyłącza gazowego sprawdzą się również nowoczesne piece na inne paliwa takie jak: koks, drewno czy też olej opałowy.

W przypadku ogrzewania na prąd, pewnym rozwiązaniem jest zamontowanie pieca akumulacyjnego. Będzie on gromadził energię działając  w tańszej taryfie.

Modernizować można też instalacje CO w naszym mieszkaniu poprzez uszczelnienie , przeczyszczenie i poprawę izolacji rur.

  1. Większa kontrola

W tym wariancie, optymistycznie zakładamy, że nie musisz modernizować systemu ogrzewania. Albo pesymistycznie, że z pewnych powodów (najczęściej finansowych) nie możesz tego zrobić.

W przypadku pieców gazowych i olejowych  możemy zastosować termostaty. Będą one automatycznie dostosowywać pracę pieca do temperatury, tak żeby nie „przegrzewać” pomieszczenia.

Bardzo pomocne mogą być programatory. Dzięki nim ustawimy odpowiednią temperaturę wtedy gdy przebywamy w domu.  Ograniczymy grzanie w momencie gdy nas tam nie ma.

  1. Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Termomodernizacja.

Sprawny system ogrzewanie to nie wszystko. Dużo energii marnuje się przez to, że w naszym mieszkaniu  pojawiają się tzw. mostki termiczne. Czyli miejsca przez które ucieka ciepło. Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Termomodernizacją nazywamy wszystkie modyfikacje naszego locum, które służą do ograniczenia zużycia energii potrzebnej do zapewnienia odpowiedniej temperatury. Czyli także zminimalizowanie mostków cieplnych.

Miejsca przez które ucieka nam ciepło może nam wskazać odpowiedni audyt wykonany za pomocą kamer termowizyjnych. Podstawowe modyfikacje naszego mieszkania pod kątem termicznym, to zazwyczaj wymiana okien oraz docieplenie ścian oraz stropów.

Pamiętaj, że termomodernizacja jest korzystna nie tylko dla nas. Wpisuje się również w politykę oszczędzania energii z nieodnawialnych źródeł. Ponieważ jednak wiąże się z dużymi kosztami (zwłaszcza przy wymianie systemu ogrzewania), powstały specjalne rządowe programy, które pomagają ją sfinansować.

Warto tu wspomnieć o programie „Ryś”, który dotyczy termomodernizacji domków jednorodzinnych.

  1. Rekuperacja, czyli nic się nie zmarnuje

Rekuperacja to bardzo ciekawe rozwiązanie, które służy temu by wykorzystać ponownie to co początkowo spisaliśmy na straty. W wyniku działania standardowej wentylacji bądź klimatyzacji mamy do czynienia ze „zużytym” ciepłym powietrzem, które wydmuchujemy poza pomieszczenie. A przecież jest ono bogate w energię cieplną.

Rekuperacja polega właśnie na odzyskania z powietrza energii, którą w przeciwnym razie zostałaby oddana gdzieś poza system. Rekuperator to  specjalne urządzenie, którego sercem jest wymiennik ciepła. Odbywa się w nim kluczowe przekazanie energii ze „zużytego” powietrza do świeżego. Następnie jest wpompowywane do pomieszczeń. Najlepsze systemy rekuperacyjne potrafią odzyskać nawet 90% ciepła.

  1. Pompa ciepła

I na koniec prawdziwy hit ostatnich lat. Zasada działania pompy ciepła jest znana od bardzo dawna. Chodzi o to, żeby wymusić przepływ ciepła z miejsca o temperaturze niższej do miejsca o temperaturze wyższej. Czyli wbrew naturalnemu porządkowi.

Dokładnie na tej zasadzie działa zamrażarka. Wystarczy niewielkie urządzenie wielkości kotła będące sercem naszego systemu grzewczego. System rur i często nasze stare grzejniki wymienione obniżają nawet 3-krotnie koszty ogrzewania w porównaniu do standardowego systemu ogrzewania na prąd, jakie najczęściej spotykamy w kamienicach.

W zależności od tego co jest źródłem ciepła dla pompy, mamy pompy gruntowe, powietrzne i wodne. Dodatkową zaletą tego urządzenia jest możliwość ogrzania wody do domowego użytku ( tzw. c.w.u, czyli ciepła wody użytkowa). Gdy dodamy do tego możliwość otrzymania dofinansowania na instalację, wychodzi na to, że montaż pompy ciepła jest bardzo ciekawą opcją.

Przedstawione przez nas sposoby dzięki którym możecie zaoszczędzić co nieco na ogrzewaniu, nie wyczerpują się oczywiście na naszych 5-u możliwościach. Te jednak wydawały się nam na tyle istotne, że postanowiliśmy o nich napisać.

Mamy nadzieję, że ten tekst przyczyni się do tego, by na waszych twarzach pojawił się kiedyś uśmiech wywołany niższym niż zazwyczaj rachunkiem za ogrzewanie.

Wykończenia wnętrz

Blog o wnętrzach

Innych zainteresowało:

📌 Polecane Produkty:
📘 Poradniki Remontowe & Profesjonalne Plannery

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top