Czasami słyszę, że ktoś wzbrania się przed zakupem dzieła sztuki, za powód podając małe mieszkanie. Oczywiście prawdziwego kolekcjonera taki argument nie przekona. Kolekcjonerzy mają prace wszędzie, nie tylko na ścianach, ale też pod łóżkiem, za szafą i w mieszkaniu teściowej. Zmianę w ich mieszkaniach wprowadza dopiero wykupienie miejsca w magazynie, dedykowanym do przechowywania dzieł sztuki. Jak uzyskać przestrzeń w mieszkaniu.
Tutaj jednak nie chcę pisać o pasjonatach, a o właścicielach mieszkań małych, którzy obawiają się, że obraz, zwłaszcza znacznego formatu, może im wnętrze dodatkowo „zagracić”. Nie jest to prawda.
Obraz, oczywiście odpowiednio dobrany, może wnętrze optycznie powiększyć. Dotyczy to zarówno przestrzeni małej kawalerii, jaki i długiego wąskiego korytarza czy równie nieustawnej sypialni.
Jasny, duży obraz przedstawiający realistycznie namalowaną architekturę, pejzaż, postać idąca droga lub geometryczną abstrakcję może „wyprowadzić’ na poza swoje ramy. Sprawia wrażenie, że przestrzeń w jakiej funkcjonujemy jest dużo większa niż ta rzeczywista. Praca plastyczna podświadomie wciąga nas w swoją narracje. Dzięki temu czujemy się w pomieszczeniu swobodniej, „łapiemy” więcej oddechu i mamy wrażenie, że ściany mieszkania nie są do końca zamknięte.
To co sobie najwyżej cenimy to wolność. Jak uzyskać przestrzeń w mieszkaniu? Dobra sztuka może nam takie poczucie podarować.
Agnieszka Gniotek – krytyk sztuki i właściciel Galerii Xanadu
2 Comments
Moim zdaniem duży obraz jest świetnym rozwiązaniem, by dodać małemu mieszkaniu duszę – świetnie wypełnia i nie musimy szukać innych dodatków.
W sztuce drzemie ogromna siła.. Niektórzy uważają, że duże obrazy nie nadają się do małych przestrzeni – wręcz przeciwnie. Zastosowanie ich w małych pomieszczeniach, zdecydowanie je powiększa! Fantastyczny wpis. Godny polecenia 🙂