Szacowany czas czytania: 6 minut
Zatrucie czadem. Kiedy ulatnia się czad? Co rusz słyszymy o przypadkach zatrucia gazem, co powinno nam dać do myślenia. Najczęściej jednak wydaje nam się, że nas ten problem nie dotyczy. A przecież tak niewiele trzeba, żeby to przytrafiło się również nam. Statystyki mówią, że w Polsce rokrocznie tlenek węgla zabija około 100 osób, a 2 tysiące jest podtrutych. Kiedy ulatnia się czad?
Czad cichym zabójcą
Czad nie ma zapachu ani smaku stąd nazywany jest cichym zabójcą. O przyczynach zatrucia gazem oraz możliwościach uchronienia się przed nim rozmawialiśmy ze specjalistą w dziedzinie wentylacji – Krzysztofem Sobierajem.
Valent: Czym tak właściwie jest zatrucie gazem ? Czy zatruć możemy się tylko tlenkiem węgla?
K. S. : Mówiąc najprościej zatrucie gazem polega na odcięciu dopływu tlenu do płuc Głównym sprawcą zatruć i zgonów jest tutaj tlenek węgla, zwany potocznie czadem. Reakcja chemiczna polegająca na łączeniu się CO z tlenem w płucach powoduje niedostarczenie tego tlenu do organizmu.
Zatruć można się nie tylko tlenkiem węgla, ale gaz opałowy w przeciwieństwie do niego jest aromatyzowany i możemy wyczuć jego ulatnianie się, czego nie można powiedzieć o CO.
Zatrucie czadem przyczyny
Valent: Jakie są najczęstsze przyczyny zatrucia gazem?
K.S. : Tutaj można śmiało wymienić:
– kąpiel z włączonym piecykiem
– słabą wentylacja
– brak nawiewników
– źle działająca wentylacja zbiorcza
– piec gazowy brudny lub bez okresowych przeglądów
Ponadto warto wspomnieć o przyczynach zatruć w miejscach działania instalacji zbiorczej , które wynikają z łagodnie rzecz ujmując nierozgarnięcia naszych sąsiadów. Są to:
– podłączanie piecyka gazowego do wentylacji (Wtedy do wentylacji wprowadza się gaz o temperaturze o wiele wyższej niż w pionach wentylacyjnych. Gaz ten jak napotka na swojej drodze o wiele chłodniejsze powietrze będące w wentylacji, “szuka” ucieczki i wydostaje się przez kratkę wentylacyjną do Twojego mieszkania.)
– montowanie wentylatorów na wejściu do przewodów instalacji zbiorczej (zaburza pracę wentylacji zbiorczej).
Czasem winna jest administracja budynku, która bagatelizuje pierwszy sygnały dotyczące podtrucia tlenkiem węgla.
Valent: Kiedy na zaczadzenie jesteśmy bardziej narażeni i powinniśmy wzmóc naszą czujność?
K.S. : Dzieje się tak w skrajnych warunkach pogodowych. Zimą – ponieważ właśnie wtedy doszczelniamy mieszkanie przez co tworzy się podciśnienie. Wentylacja nie ma skąd brać powietrza do wyrównania ciśnień i możemy wtedy zassać CO.
Latem – gdyż wentylacja bez jakiegokolwiek wspomagania może źle działać przez “odwrotne” różnice w gęstości i temperaturze powietrza. Zjawisko polega na tym, że ciepłe powietrze idzie w górę, a zimne dół. Latem często powietrze zewnętrzne jest cieplejsze niż wewnętrzne, co może spowodować złą wentylację w mieszkaniu i większą podatność na zatrucia.
Zatrucie czadem. Czad cichym zabójcą
Valent: Jakie są najprostsze sposoby na to by uchronić się przed zatruciem gazem?
K.S. : Jednym ze sposobów jest montaż nawiewników z możliwością regulacji przepływu powietrza. Mamy dwa rodzaje nawiewników: okienne i ścienne. Te pierwsze są montowane na oknie z obu stron. Te drugie stosujemy wtedy gdy konstrukcja okna nie pozwala na wywiercenie w nich otworów. Dzieje się tak np. w przypadku okien dźwiękoszczelnych.
Valent: Jakie standardy powinno spełniać mieszkanie, żeby zminimalizować zagrożenie zatrucia gazem?
K.S. : Bardzo ważne jest zamontowanie w mieszkaniu czujnika czadu. On w porę nas ostrzeże zanim zdążymy się zatruć. Musimy pamiętać o tym, że CO jest bezwonny i jedynie czujnik jest w stanie nam wskazać, że mamy problem.
Kiedy ulatnia się czad…
Czujniki powinniśmy znajdować się na pewno wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z instalacją gazową albo korzystamy z wentylacji zbiorczej w budynku w którym piecyk gazowy posiadają nasi sąsiedzi. Koszt takiego urządzenia to ok. 100zł.
Piec gazowy powinien mieć zamkniętą komorę spalania. Wentylację zbiorczą można uzupełnić dodatkowym „wymuszaczem ciągu”, który montowany jest na końcu przewodów wentylacyjnych. Najczęściej na dachu. Nie możemy jednak robić tego na własną rękę. Decyzję o montażu takich urządzeń powinna podjąć administracja budynku.
W naszym mieszkanku nie powinniśmy montować żadnych urządzeń na kształt wiatraka. Pamiętajmy, czad cichym zabójcą. Możemy w ten sposób zaburzyć działanie wentylacji i kanałów spalinowych. Może się to źle skończyć zarówno dla nas, jak i naszych sąsiadów.
Valent: Na jakie rzeczy dotyczące wentylacji powinniśmy zwracać uwagę decydując się na zakup mieszkania?
K.S. : Na pewno warto zwrócić uwagę na to czy na wentylacji są założone klapy przeciwpożarowe i klapy zwrotne.
W mieszkaniach nowych czasami się zdarza że deweloperzy o tym zapominają. Pamiętajmy, że do tych klap musi być swobodny dostęp, czyli nie mogą być gdzieś tam ukryte w przewodzie bo przy pierwszej kontroli kominiarz karze to naprawić.
Mieszkania z rynku wtórnego
Przy mieszkaniach z rynku wtórnego warto sprawdzić czy ciąg kominowy działa. Możemy to zrobić zapalając zapałkę i sprawdzając czy jak ją zdmuchniemy to dym będzie zasysany do przewodu.
Valent: Co zrobić w momencie kiedy podejrzewamy, że zatruliśmy się gazem? Wiadomo, ze musimy zadbać o nasze zdrowie. Ale poza tym jakie służby wezwać, żeby wyeliminować samą przyczynę zatrucia?
K.S. : Jeśli podejrzewasz zatrucie czadem… Podstawą jest wezwanie pogotowie oraz straży pożarnej. Ratownicy medyczni powinni jak najszybciej zaaplikować nam tlen. Straż pożarna sprawdzi jaka była przyczyna zatrucia i postara się ją wyeliminować.