fbpx
styl

Aranżacja przestrzeni wnętrza w stylu kolonialnym

Wnętrza w stylu kolonialnym od lat cieszą się popularnością i wiele osób dodaje elementy kolonialne do aranżacji swoich wnętrz. Projektując dom w tym stylu, nie musimy ograniczać się do jednej kultury – w stylu wykorzystującym elementy etno pojawił się eklektyzm.

Warto jednak pamiętać, że styl kolonialny ze swoją kolorystyką, mnogością dodatków i ciężkimi meblami może przytłaczać wnętrze. Dlatego chcąc osiągnąć ciekawy i elegancki efekt, a nie zagraconą przestrzeń, warto zwrócić się o pomoc w aranżacji do profesjonalnego biura projektującego wnętrza.

Skąd wziął się styl kolonialny?

W fachowej literaturze określenie „styl kolonialny” odnosi się do architektury i mebli, które powstały w koloniach amerykańskich przed rokiem 1776. Drugą i najpopularniejszą definicją jest „brytyjski styl kolonialny”, który powstał w XIX wieku, w strefie wpływów imperium brytyjskiego – w Indiach, Tajlandii, Laosie, Birmie i Indonezji.

Brytyjscy urzędnicy, kupcy i wojskowi delegowani do kolonii pragnęli przenieść komfort swoich angielskich domów do nowego miejsca zamieszkania.

Wnętrza w stylu kolonialnym

Początkowo elementy wyposażenia wnętrz sprowadzali z Europy. Jednakże okazało się, że wilgotny klimat wpływa negatywnie na ich trwałość. Zaczęto zatem korzystać z usług miejscowych rzemieślników, którzy łącząc styl angielski z elementami azjatyckimi i afrykańskimi. Stworzyli nowy rodzaj mebli i dodatków.

Korzystali oni z lokalnych rodzajów drewna: bambusa, rattanu, mahoniu i teki. Dywany wełniane zamieniono na te plecione z juty lub sizalu, tapicerowane kanapy zostały zastąpione ławkami z rattanu lub bambusa i wyłożone poduszkami.

Kolory i dodatki w stylu kolonialnym

Kolorystyka w stylu kolonialnym jest dość mocno okrojona i opiera się przede wszystkim na odcieniach brązu i beżu. Dodatkowo do palety kolorów można dodać oliwkowe zielenie, seledyny, bordo, ciepły fiolet, miedź, złoto.

Wnętrza w stylu kolonialnym. Generalnie rzecz ujmując, w tym stylu rządzą kolory ziemi. Często tłem dla mebli i kolorowych dodatków są jasne ściany – kremowe, beżowe lub białe. Wśród dodatków mających dodać charakteru mieszkaniu znajdziemy najczęściej książki, ozdobne lampy, lampiony, a także różne antyki i starocie. Istotną rolę spełniają tu rośliny nadające życia mieszkaniu. Najczęściej spotkać można różnego typu palmy i egzotyczne rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook