Wnętrza w stylu kolonialnym od lat cieszą się popularnością i wiele osób dodaje elementy kolonialne do aranżacji wnętrz. Projektując dom w tym stylu, nie musimy ograniczać się do jednej kultury – w stylu wykorzystującym elementy etno pojawił się eklektyzm. Styl kolonialny.
Warto jednak pamiętać, że styl kolonialny ze swoją kolorystyką, mnogością dodatków i ciężkimi meblami może przytłaczać wnętrze. Dlatego chcąc osiągnąć ciekawy i elegancki efekt, a nie zagraconą przestrzeń, warto zwrócić się o pomoc w aranżacji do profesjonalnego biura projektującego wnętrza.
Skąd wziął się styl kolonialny?
W fachowej literaturze określenie „styl kolonialny” odnosi się do architektury i mebli, które powstały w koloniach amerykańskich przed rokiem 1776. Drugą i najpopularniejszą definicją jest „brytyjski styl kolonialny”, który powstał w XIX wieku, w strefie wpływów imperium brytyjskiego – w Indiach, Tajlandii, Laosie, Birmie i Indonezji.
Brytyjscy urzędnicy, kupcy i wojskowi delegowani do kolonii pragnęli przenieść komfort swoich angielskich domów do nowego miejsca zamieszkania.
Wnętrza w stylu kolonialnym
Początkowo elementy wyposażenia wnętrz sprowadzali z Europy. Jednakże okazało się, że wilgotny klimat wpływa negatywnie na ich trwałość. Zaczęto zatem korzystać z usług miejscowych rzemieślników, którzy łącząc styl angielski z elementami azjatyckimi i afrykańskimi. Stworzyli nowy rodzaj mebli i dodatków.
Salon w stylu kolonialnym wnętrza. Korzystali oni z lokalnych rodzajów drewna: bambusa, rattanu, mahoniu i teki. Dywany wełniane zamieniono na te plecione z juty lub sizalu, tapicerowane kanapy zostały zastąpione ławkami z rattanu lub bambusa i wyłożone poduszkami.
Styl kolonialny: Kolory i dodatki.
Styl kolonialny. Kolorystyka w stylu kolonialnym jest dość mocno okrojona i opiera się przede wszystkim na odcieniach brązu i beżu. Dodatkowo do palety kolorów można dodać oliwkowe zielenie, seledyny, bordo, ciepły fiolet, miedź, złoto.
Wnętrza w stylu kolonialnym. Generalnie rzecz ujmując, w tym stylu rządzą kolory ziemi. Często tłem dla mebli i kolorowych dodatków są jasne ściany – kremowe, beżowe lub białe. Wśród dodatków mających dodać charakteru mieszkaniu znajdziemy najczęściej książki, ozdobne lampy, lampiony, a także różne antyki i starocie. Istotną rolę spełniają tu rośliny nadające życia mieszkaniu. Salon w stylu kolonialnym wnętrza najczęściej spotkać można różnego typu palmy i egzotyczne rośliny.
Styl kolonialny FAQ:
Jakie są najważniejsze cechy stylu kolonialnego?
Styl kolonialny charakteryzuje się masywnymi, egzotycznymi meblami, bogactwem tkanin oraz dekoracjami inspirowanymi podróżami i kulturami z różnych zakątków świata.
Czy styl kolonialny pasuje do małych wnętrz?
Tak, można wprowadzić kolonialny akcent w małych przestrzeniach poprzez subtelne dekoracje, pojedyncze masywne meble lub delikatne wzory egzotycznych tkanin.
Jakie materiały dominują w stylu kolonialnym?
Wnętrza kolonialne bazują na naturalnych materiałach, takich jak drewno mango, akacja, len czy bawełna, co nadaje im autentyczność i ciepły klimat.
Jak łączyć styl kolonialny z nowoczesnym?
Warto postawić na minimalizm w formie nowoczesnych dodatków, które będą kontrastować z masywnymi meblami kolonialnymi, zachowując harmonię.
Jakie kolory pasują do stylu kolonialnego?
Odcienie ziemi, beże, brązy, zielenie oraz ciepłe żółcie doskonale komponują się z meblami i dodatkami w stylu kolonialnym, tworząc spójny klimat.
Świetny wpis i połączenie kolorystyczne przedstawione na pierwszym zdjęciu drewnianej komody z drzwiami i drewnianymi elementami jak listwy. Swoją drogą zawsze należy przywiązać uwagę do jakości materiałów – najlepsze drewno i precyzji wykonania w ściśle określonych terminach