Mini ogród na balkonie. Imieniny świętych „ogrodników” – Pankracego, Serwacego i Bonifacego oraz Zofii przypadają na 12-15 maja. Obchodzimy wtedy Zimnych Ogrodników oraz Zimną Zośkę, dni które nie są zbyt lubiane przez jednoroczne rośliny balkonowe.
Majowe przymrozki
W tym czasie zima ostatecznie opuszcza nas na kilka miesięcy. Niestety może się wtedy zdarzyć, że zechce nas pożegnać przymrozkami. Dlatego też, zwyczajowo sadzimy kwitnące i nie lubiące przymrozków rośliny balkonowe po tym okresie. Oczywiście jeśli prognozy są wyjątkowo korzystne, możemy zaryzykować nasadzenia, najlepiej jednak z możliwością zabezpieczenia (schowania, bądź okrycia np. agrowłókniną lub choćby papierem) naszych roślin na kilka nocy, oczywiście na dzień usuwamy wszelkie okrycia. Mini ogród.
Odporne na chłód
Jeśli bardzo zależy nam na kwitnącym balkonie wcześniej niż w połowie maja, mamy kilka uroczych alternatyw – roślin. Spadek temperatury nie jest straszny. Tu warto wspomnieć o pierwiosnkach inaczej zwanych prymulami, których drobne kwiatuszki pięknie ozdobią balkony już w marcu.

Mini ogród. Doskonale sprawdzają się również bratki, wdzięczne niezapominajki, stokrotki lub nieco mniej powszechne sasanki, czy ciemierniki (które nota bene zaczynają kwitnienie już zimą!). Na balkonie wszystkie te roślinki być może nie są zbyt spektakularne jeśli chodzi o wielkość i bujność kwitnienia. Jednak nie można im odmówić wdzięku i urody.

Bujnie kwitnący balkon
Osoby, które chciałyby mieć „intensywnie kwitnący balkon” aż do jesieni, mogą w drugiej połowie maja bezpiecznie zacząć obsadzać skrzynki i donice roślinami jednorocznymi. Kwitną one najdłużej i najobficiej rekompensując nam tym samym swój krótki żywot. Do tej grupy zaliczają się: pelargonie w różnych odmianach, surfinie, petunie, lobelie, werbeny, bakopy, begonie i fuksje. Nieco mniej popularne rośliny kwitnące to sanwitalia, lantana, scewola, pięknie pachnący heliotrop albo lawenda.

W sprzedaży znajdują się już o tej porze roku przepięknie rozrośnięte i nakwitnięte okazy roślin. Chcesz mieć natychmiastowy efekt „intensywnie kwitnącego balkonu” i nabywamy właśnie takie rośliny? Należy pamiętać o tym, że całe swoje dotychczasowe życie spędziły w warunkach szklarniowych. Są one możliwie optymalne dla takiego wzrostu i obfitego kwitnienia. Zanim gwałtownie zaserwujemy im chrzest bojowy na balkonie, z całymi jego urokami wahań temperatury etc. Dajmy im kilka dni na ochłonięcie i przyzwyczajenie się do nowych warunków. Rośliny takie można zahartować poprzez wystawianie ich na dzień i chowanie na noc.
Dla ozdoby
Atrakcyjne bywają nie tylko rośliny kwitnące. Są też te ozdobne z liści, które mogą stanowić niezwykle atrakcyjne tło dla kwiatów, a nawet „grać pierwsze skrzypce” na naszym balkonie. Dzięki tym roślinom możemy stworzyć oryginalny klimat m. in. w „stylu eko” albo prowansalskim (uzyskanym dzięki użyciu również ziół) Przykładami roślin ozdobnych z liści są : srebrzysty starzec, wielobarwna kocanka, srebrzysta spływająca dichondra, komarzyca i wiele innych.

Odpowiednie warunki
Oczywiście wybór zarówno roślin kwitnących jak i tych ozdobnych z liści jest bardzo szeroki. Przy naszych wyborach powinniśmy wziąć pod uwagę kilka dość istotnych czynników. Bardzo ważne będzie miejsce, w którym chcemy umieścić rośliny (zaciszne czy wietrzne, słoneczne czy zacienione etc.) Istotne są tutaj również nasze możliwości w zakresie podlewania roślin przez cały okres wegetacji. Wreszcie ważny jest styl balkonu, który chcemy stworzyć.
Mini ogród
Zamierzacie umieścić na swoim balkonie rośliny? Jeśli macie jakieś wątpliwości dotyczące wyboru i pielęgnacji roślin, to warto zwrócić się do specjalisty, który podpowie jak w praktyce stworzyć swój „mini ogród”. I to w taki sposób, żeby nie tylko cieszył oko, ale był on miejscem komfortowym zarówno dla Was jak i waszych roślin.
Pracownia Florystyczna Anemony
Czytaj również:
Balkon niczym ogród – magia tkwi w doborze kwiatów
Projektowanie wnętrz
Blog o wnętrzach
Innych zainteresowało również:
- Sposoby na urządzenie małego balkonu w blokuZa oknem robi się coraz cieplej, dlatego warto na chwilę opuścić wnętrze mieszkania i zaczerpnąć świeżego powietrza na balkonie. Jak udekorować tę wyjątkową przestrzeń, aby relaks … Czytaj więcej.
- Pomysł na balkon na co dzień i od święta!Niewątpliwie miejski balkon doskonale sprawdza się zarówno jako mała grządka, jak i miejsce spotkań z najbliższymi. Również często jest miejscem błogiego odpoczynku. Warto więc zadbać o … Czytaj więcej.
- Płytki tarasowe. Jak je wybrać? Płytki gresowe i klinkierowe.Płytki na taras zwykle dobiera się do koloru i sposobu wykończenia elewacji, ale możemy je dopasować też do paneli w pomieszczeniu, z którego wychodzimy na taras. Wybór płyt na taras jest ogromny. Mogą mieć dowolny kolor, od zupełnej bieli, takiej jak na ścianach, po czerń grafitu, która pasuje do dachówek nowoczesnych budynków.
- Oranżeria jakiej nie znaliście – projektowanie i aranżacjaOgród zimowy – oranżeria na nowo przeżywa renesans. Nie jest to już tylko dodatkowe pomieszczenie, w którym hodujemy ulubione rośliny i popijamy poranną kawę.
- O werandzie, czyli zyskaj dodatkowy (s)pokójWeranda to przestrzeń, o której warto pomyśleć projektując bądź kupując dom. Często postrzegana jest jako staroświecki drewniany ganek przed drzwiami frontowymi i przez to bywa spychana … Czytaj więcej.
- Nietypowy pomysł na podłogiJednym z pomysłów na zmianę charakteru podłogi jest zastosowanie dywanu winylowego. Zaraz, zaraz… jak to dywanu? Mówimy tu o tradycyjnym dywanie z włosiem, plecionym chodniku, czy może wykładzinie? Dywan winylowy to coś, co przekracza te kategorie pojęciowe, łącząc niektóre ich cechy w jeden, nowy produkt.
2 Comments
Długo odkładałam aranżację balkonu na dalszy plan. Zawsze było coś ważniejszego do zrobienia w ogrodzie. Kiedy w końcu naszedł ten odpowiedni czas, na urządzenie balkonu, bardzo długo i starannie wybierałam rośliny, które będą się na nim znajdowały 🙂 Urządzając balkon należy pamiętać, żeby w bardziej zacienionych miejscach umieścić rośliny, które lubią takie warunki, a w słońcu umieścić, te które wymagają dużego nasłonecznienia. Oczywiście rośliny do nie wszystko 🙂 Meble także odgrywają tam dużą rolę, ale nie będę się tutaj rozpisywać na ten temat 😛
Bardzo podobają mi się ogrody na balkonie. W wolnym czasie przesiaduję na Pintereście i Instagramie i podziwiam ciekawe aranżacje ogrodów, jakie mają moi znajomi, ale także kompletnie obce mi osoby. Sama nie mam pomysłu na urządzenie mojego balkonu. Staram się zainspirować zdjęciami z Internetu, ale nie wiem co z czym połączyć, żeby uzyskać ciekawy efekt 🙂 Chciałabym mieć balkon pełen roślin z małą rattanową sofką i mnóstwem lampek solarnych. Może doradzisz mi jakieś ciekawe meble i podpowiesz jakie kwiaty będą odpowiednie na balkon? 🙂