fbpx
kuchnia

Kuchnia w stylu rustykalnym. Co ją wyróżnia?

Styl rustykalny inspiruje się tradycjami polskiej wsi i odwołuje do stylistyki dworków szlacheckich. Pełnymi garściami czerpie z natury i jest odzwierciedleniem idei życia w zgodzie z przyrodą. Rustykalny design charakteryzuje się romantyczno-sielankowym nastrojem, przywołuje na myśl swojską idyllę i pozwala poczuć się beztrosko i bezpiecznie. Kuchnia w stylu rustykalnym. To styl pełen bliskości, będący synonimem przytulnych wnętrz, chętnie posługujący się kategorią ludowości. Sercem każdego tradycyjnego domu od zawsze jest kuchnia. Sprawdźmy, jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Naturalne materiały i ciepła kolorystyka

Projektowanie wnętrz nie jest łatwym zadaniem, dlatego zanim zdecydujemy się podejmować samodzielne próby adaptacji architektoniczno-dekoracyjnej warto skonsultować się z doświadczoną firmą, oferująca usługi aranżacji wnętrz. To zdecydowanie ułatwi zadanie i pozwoli Ci oszczędzić wiele stresu!

Kuchnia w stylu rustykalnym to idealne rozwiązanie dla osób, którym podobają się wiejskie stylizacje. W aranżacji tego pomieszczenia należy jednak zachować rozwagę, aby uniknąć chaosu kompozycyjnego i nagromadzenia zbędnych przedmiotów.

Generalna zasada mówi, że styl rustykalny to naturalne materiały. Przede wszystkim drewno – ciepła struktura tego materiału nada wnętrzu spokoju i przytulności.

Drewniane meble w kuchni rustykalnej nie mogą być systemowe – nowoczesne rozwiązania w takim wnętrzu się nie sprawdzą. Kuchnia w stylu rustykalnym. Koniecznie trzeba pamiętać o drewnianym kredensie, z którym idealnie będzie korespondować zdobna w ludowe motywy skrzynia. Meble powinny być solidne, funkcjonalne i autentyczne.

Meble rustykalne

Meble w kuchni rustykalnej są najczęściej białe. Najlepiej, jeśli będą stylizowane na stare – taki efekt można uzyskać samodzielnie, delikatnie przecierając farbę. Nierówności i ślady użytkowania są mile widziane! Interesujące walory stylistyczne pozwoli uzyskać drewno z widocznym usłojeniem. Kolorystyka powinna być jasna i odwoływać się do barw ziemi – beżów, brązów, zieleni.

Charakterystyczne dla tego stylu jest także połączenie bieli i błękitu. Drewniane meble kuchenne idealnie będą się komponować z cegłą na ścianie oraz żeliwnymi akcentami. Wyjątkowo wyglądają kute uchwyty do szafek. Podobnie podłoga musi zostać wykonana z naturalnego materiału, najlepiej także drewna.

Wszystkie materiały sztuczne są w stylu rustykalnym passé, podobnie jak błyszczące i chromowane powierzchnie.

Na etapie budowy domu warto wyeksponować drewniane belki stropowe. Cechami charakterystycznymi kuchni w stylu rustykalnym jest ponad to głęboki zlew ceramiczny, wychodzący poza linię szafek oraz zabudowa wisząca.

Bogactwo dodatków w rustykalnej kuchni

Duszą kuchni w stylu rustykalnym są dodatki. To właśnie umiejętnie dobrane bibeloty, akcesoria i utensylia kuchenne, sentymentalne przedmioty i rekwizyty przywodzące na myśl poprzednią epokę są dominantą stylistyczną w stylu rustykalnym.

Dekoracyjne naczynia gliniane, tradycyjnie zdobiona ceramika czy kolorowe tekstylia w geometryczne wzory zdynamizują wnętrze i nadadzą mu wyjątkowych walorów estetycznych.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Absolutnym must have w kuchni rustykalnej jest ręcznie tkana makatka, szydełkowana serweta, wiklinowy kosz i lniany obrus. Bardzo ładnie będą wyglądać haftowane zazdrostki w oknach z motywem różanym i emaliowany dzban z kompozycją roślinną.

Pasować będą wszystkie dekoracje, wykonywane ręcznie metodami rzemieślniczymi. W roli dekoracji stylistycznej sprawdzą się pęki suszonych ziół lub polnych kwiatów, a także główki czosnku zawieszone na okapie.

Akcenty rustykalne

Folklorystyczne akcenty będą niezbędne. Warto zastanowić się nad drewnianymi chochlami, zydelkami, cepeliowskimi naczyniami i żeliwnymi relingami wzdłuż blatu. Sercem kuchni rustykalnej bez dwóch zdań stanie się stary piec kaflowy. Nawet, jeżeli nie chcemy z niego korzystać – warto wykorzystać go w funkcji dekoracyjnej, jeżeli tylko mamy taką możliwość. Nie zapomnijmy przy tym jednak, że charakter kuchni w stylu rustykalnym powinien być naturalny, prosty i bezpretensjonalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Kuchnia w stylu rustykalnym. Co ją wyróżnia?”

Facebook