Styl rustykalny inspiruje się tradycjami polskiej wsi i odwołuje do stylistyki dworków szlacheckich. W pierwszej kolejności pełnymi garściami czerpie z natury i jest odzwierciedleniem idei życia w zgodzie z przyrodą. Design Rustykalny charakteryzuje się romantyczno-sielankowym nastrojem, przywołuje na myśl swojską idyllę i pozwala poczuć się beztrosko i bezpiecznie. Kuchnia w stylu rustykalnym. Niewątpliwie jest to styl pełen bliskości, będący synonimem przytulnych wnętrz, chętnie posługujący się kategorią ludowości. Sercem każdego tradycyjnego domu od zawsze jest kuchnia. Sprawdź, jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?
Naturalne materiały i ciepła kolorystyka
Projektowanie wnętrz nie jest łatwym zadaniem, dlatego na początku, zanim zdecydujesz się podjąć samodzielne próby adaptacji architektoniczno-dekoracyjnej skonsultuj się z doświadczoną firmą, oferująca usługi aranżacji wnętrz. To zdecydowanie ułatwi zadanie i pozwoli Ci oszczędzić wiele stresu! Lub sięgnij po poradnik po urządzaniu wnętrz.
Warto zaznaczyć, iż kuchnia w stylu rustykalnym to idealne rozwiązanie dla osób, którym podobają się wiejskie stylizacje. Przede wszystkim w aranżacji tego pomieszczenia należy jednak zachować rozwagę, aby uniknąć chaosu kompozycyjnego i nagromadzenia zbędnych przedmiotów.
Generalna zasada mówi, że styl rustykalny to naturalne materiały. Przede wszystkim drewno – ciepła struktura tego materiału nada wnętrzu spokoju i przytulności.
Drewniane meble w kuchni rustykalnej nie mogą być systemowe – nowoczesne rozwiązania w takim wnętrzu się nie sprawdzą. Kuchnia w stylu rustykalnym. Koniecznie trzeba pamiętać o drewnianym kredensie, z którym idealnie będzie korespondować zdobna w ludowe motywy skrzynia. Meble powinny być solidne, funkcjonalne i autentyczne.
Meble rustykalne
Pamiętaj, że meble w kuchni rustykalnej są najczęściej białe. Najlepiej, jeśli będą stylizowane na stare – taki efekt można uzyskać samodzielnie, delikatnie przecierając farbę. Nierówności i ślady użytkowania są mile widziane! Interesujące walory stylistyczne pozwoli uzyskać drewno z widocznym usłojeniem. Kolorystyka powinna być jasna i odwoływać się do barw ziemi – beżów, brązów, zieleni.
Charakterystyczne dla tego stylu jest także połączenie bieli i błękitu. Drewniane meble kuchenne idealnie będą się komponować z cegłą na ścianie oraz żeliwnymi akcentami. Wyjątkowo wyglądają kute uchwyty do szafek. Podobnie podłoga musi zostać wykonana z naturalnego materiału, najlepiej także drewna.
Kuchnia w stylu wiejskim. Niewątpliwie wszystkie materiały sztuczne są w stylu rustykalnym passé, podobnie jak błyszczące i chromowane powierzchnie.
Z pewnością na etapie budowy domu warto wyeksponować drewniane belki stropowe. Cechami charakterystycznymi kuchni w stylu rustykalnym jest ponad to głęboki zlew ceramiczny, wychodzący poza linię szafek oraz zabudowa wisząca.
Bogactwo dodatków w rustykalnej kuchni
Warto pamiętać, że duszą kuchni w stylu rustykalnym są dodatki. To właśnie umiejętnie dobrane bibeloty, akcesoria i utensylia kuchenne, sentymentalne przedmioty i rekwizyty przywodzące na myśl poprzednią epokę są dominantą stylistyczną w stylu rustykalnym.
Bez wątpienia, dekoracyjne naczynia gliniane, tradycyjnie zdobiona ceramika czy kolorowe tekstylia w geometryczne wzory zdynamizują wnętrze i nadadzą mu wyjątkowych walorów estetycznych.
Kuchnia w stylu rustykalnym
Absolutnym must have w kuchni rustykalnej jest ręcznie tkana makatka, szydełkowana serweta, wiklinowy kosz i lniany obrus. Bardzo ładnie będą wyglądać haftowane zazdrostki w oknach z motywem różanym i emaliowany dzban z kompozycją roślinną.
Pasować będą wszystkie dekoracje, wykonywane ręcznie metodami rzemieślniczymi. W roli dekoracji stylistycznej sprawdzą się pęki suszonych ziół lub polnych kwiatów, a także główki czosnku zawieszone na okapie.
Akcenty rustykalne
Folklorystyczne akcenty będą niezbędne. Warto zastanowić się nad drewnianymi chochlami, zydelkami, cepeliowskimi naczyniami i żeliwnymi relingami wzdłuż blatu. Sercem kuchni rustykalnej bez dwóch zdań stanie się stary piec kaflowy. Nawet, jeżeli nie chcemy z niego korzystać – warto wykorzystać go w funkcji dekoracyjnej, jeżeli tylko mamy taką możliwość. Nie zapomnijmy przy tym jednak, że charakter kuchni w stylu rustykalnym powinien być naturalny, prosty i bezpretensjonalny.
2 Comments
Też mam kuchnię w stylu rustykalnym. Od zawsze podobały mi się wnętrza tak urządzone. Do tego bardzo podobają mi się bardzo białe meble, które idealnie pasują do tego stylu. Wygląda to baaaaardzo efektownie. Robiłam podobne meble w Studio pod Kasztanem i z całego serca polecam 🙂
Bardzo podoba mi się ten styl i dlatego moja kuchnia tak wygląda. Jednak czegoś mi brakowało, może nie do końca jest to zgodne z tym stylem, ale dodałam pare dodatków w postaci obrazów na płótnie. Polecam nie tylko miłośnikom tego stylu, ale wszytskim. Myślę że pasują one do każdej kuchni, każdy coś sobie wybierze. Polecam stronę https://www.dekowizja.pl/obrazy-na-plotnie