Urządzenie łazienki to nie łatwe zadanie, zwłaszcza, gdy do dyspozycji nie masz zbyt dużego metrażu. Całe szczęście ludzkie oko łatwo oszukać. Mała łazienka może wyglądać na większą i pomieścić wszelkie niezbędne sprzęty, jeśli umiejętnie zastosujesz kilka trików.
Każdy z nas, pewnie i Ty także – chciałby mieć łazienkę rodem z najlepszego SPA. Niestety czasem ograniczeniem jest metraż. I choć mała przestrzeń stanowi wyzwanie aranżacyjne, to ze spokojem wykorzystując pewne sposoby możesz znacząco wpłynąć na jej funkcjonalność i wygląd.
Jakie kolory powiększą małą łazienkę?
W małym wnętrzu najlepiej sprawdzą się jasne kolory. Ciemne barwy optycznie pomniejszają, zatem absolutnie nie stosuj dużych ciemnych płaszczyzn w małej łazience. Dobrze, jeśli użyjesz kolorów pastelowych – zimnych i rozbielonych. Odcienie z chłodnej palety barw mają właściwości oddalające, a z cieplej przybliżające.

Kolorem możesz nie tylko bawić się, ale i tuszować mankamenty łazienki, np. malując sufit na delikatne ciemne odcienie ukryjesz znajdujące się na nim przewody elektryczne. Pamiętaj jednak, by nie wprowadzać do wnętrza zbyt wielu kolorów. Postaw na beże, biel, szarości i błękity – dodadzą łazience lekkości i charakteru.
Mala łazienka
Łazienka inspiracje. Ściany w łazience stanowią pewnego rodzaju tło do całości aranżacji, jeśli zatem chcesz w tej kwestii zaszaleć postaw na różne faktury i struktury płytek, pozostających jednak w tej samej palecie barw. W małych łazienkach doskonale sprawdzają się kafelki jednolite, ważne by nie były matowe. Lekki połysk spowoduje, że będzie się od nich odbijać światło, a przecież o to właśnie chodzi!
Jaki wzór do małej łazienki?
Złudzenie optyczne w małej łazience możesz osiągnąć nie tylko stosując konkretne kolory na ścianie, ale również dopierając odpowiedni wzór. Układając na ścianach glazurę w poziome pasy, wnętrze będzie sprawiać wrażenie bardziej przestronnego. Ważne, aby pasy nie były zbyt szerokie – najlepiej na szerokość jednej płytki.
W małej łazience świetnie sprawdza się zasada “im mniej tym lepiej” oraz “im mniejsze tym lepsze”. Dlatego, jeśli chcesz położyć kafelki, nie kupuj tych o sporych rozmiarach.

Drobny podział kafelków spowoduje, że mała łazienka powiększy się. Stanowczo unikaj stosowania wyraźnych faktur i dużych wzorów, niestety takie zabiegi zmniejszają wizualnie pomieszczenie.
Ponadto, jeśli posiadasz nisko podwieszony sufit w łazience, możesz optycznie podwyższyć go stosując pionowe pasy na ścianach, co je wydłuży np. z płytek drewnopodobnych.
Kilka słów o podłodze
W małej łazience powinieneś zwrócić także szczególną uwagę na podłogę. Jeśli koniecznie chcesz mieć na niej wzór, wykorzystaj karo. Już na etapie projektowania zadbaj również o pozostawienie jak największego kawałka wolnej podłogi. Możesz to zrobić np. stosując podwieszane wyposażenie łazienkowe. Taki zabieg nada łazience przestronności, elegancji i lekkości.
Wyposażenie małej łazienki – co i jak?
Na małym metrażu istotne jest odpowiednie rozplanowanie poszczególnych elementów wyposażenia. W ofercie producentów znajdziesz mnóstwo produktów dedykowanych do małych wnętrz.
W małej łazience raczej nie postawisz dużej wolnostojącej wanny, ale to nie znaczy, że musisz z niej rezygnować. Czy wiesz, że na rynku dostępne są już modele z wbudowanym hydromasażem w rozmiarach, które zmieszczą się nawet w 5 metrowej łazience? To samo dotyczy pralek i kabin prysznicowych. Warto, abyś zastanowił się nad zamontowaniem prysznica bez brodzika. Takie rozwiązanie optycznie powiększy wnętrze. Gdyż pomiędzy prysznicem, a podłogą nie będzie wyraźnej granicy.

W przypadku małej łazienki najbliżej pionu kanalizacyjnego powinna się znaleźć miska WC, natomiast najdalej – umywalka. Wybierając umywalkę i sedes zwróć uwagę, czy są to modele wiszące, bowiem właśnie na takie warto postawić. Modele montowane do ściany zaoszczędzą przestrzeń, którą możesz wykorzystać na dodatkowe szafki lub półeczki na akcesoria łazienkowe.
Kilka słów o oświetleniu
W małej łazience najlepiej sprawdzi się oświetlenie o chłodnej, białej barwie (4000-5000 K). To ona sprawi, że wnętrze wyda się większe. Nie mniej ważne co odcień światła, jest jego umiejscowienie. Mała łazienka musi być dobrze doświetlona, zwłaszcza jeżeli nie posiada okna. Zatem nie możesz pozwolić sobie jedynie na jedną lampę na środku sufitu! Konieczne jest tutaj zastosowanie kinkietów oraz podświetlanej wanny lub lustra. Możesz nawet zamontować w podłodze lampy ledowe.
Lustro – magia sama w sobie
Lustro, najlepiej duże, to obowiązkowy element wyposażenia małej łazienki. Dobrze, jeśli będzie się ono znajdowało naprzeciwko drzwi. Po ich otwarciu w lustrze odbije się pomieszczenie, z którego wchodzisz, a to zwiększy głębie łazienki. Bardzo ciekawym i praktycznym zarazem rozwiązaniem jest umieszczenie w łazience szafek z lustrzanymi frontami. Nie dość, że będziesz miał więcej miejsca na przechowywanie to odbijane wnętrze stworzy iluzję dodatkowego metrażu.

Autorką artykułu gościnnego jest Agnieszka Możejko – wielbicielka dobrego designu i redaktorka bloga ŁazienkaPlus.
Wygłuszanie ścian
Wnętrza inspiracje
- Tam gdzie król chodzi piechotą, czyli rzecz o toaleciePowiedzieć, że muszlę klozetową każdy w domu mieć powinien, to mało powiedzieć. Ba! Istnieje obowiązek posiadania takiego sprzętu w mieszkaniu – toaleta.
- Łazienka z duszą! 8 inspiracjiŁazienka kojarzyć się może tylko z codziennym obowiązkiem dbania o higienę. Jest to jednak miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu – kobiety może nawet bardzo, … Czytaj więcej.
- Łazienka 2.0, czyli najnowsze trendy w urządzaniu łazienekRozmowa z Markiem Tokarczykiem, doradcą Działu Płytek i Wyposażenia Łazienek Salonu Hoff – najnowsze trendy w urządzaniu łazienki.
- Łazienka inaczej – 4 drewniane inspiracje!Rzadko gdy myślisz „łazienka” widzisz drewno. A to błąd bo jeśli zostanie ono odpowiednio wkomponowane i wykorzystane z pomysłem potrafi nadać łazience oryginalności a i charakteru.
- Łazienka przyszłości. 4 trendyW czasach bardzo dynamicznego rozwoju techniki, kiedy to co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się nie możliwe, a dziś jest już faktem, bardzo trudno jest określić … Czytaj więcej.
- 4 inspiracje do łazienki. Odczaruj smutną łazienkę!Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń, które najczęściej robione jest klasycznie i bez dodatkowych inspiracji. Ma spełniać swoje najważniejsze funkcje a nie czarować. Jednak spędzamy w niej na tyle dużo czasu, że warto zadbać o to aby i ona miała trochę Waszego charakteru. Zobacz nasze inspiracje do łazienki jak niewielkim kosztem i pomysłem można dodać łazience odrobinę humoru i oryginalności.
1 Comment
Podstawą w małej łazience są jasne płytki, które optycznie powiększą jej powierzchnie oraz warto zdecydować się na prysznic zamiast wanny dla zaoszczędzenia przestrzeni.