fbpx
meble stylizowane

Powrót do przeszłości – mieszkanie w stylu PRL

Mieszkanie w stylu PRL to nie tylko meblościanka na wysoki połysk i pralka Frania w łazience. To przede wszystkim genialny sposób na wykorzystywanie każdego miejsca, każdej pustej przestrzeni, oraz piękny i oryginalny design mebli z lat 60-70. Współcześnie aranżacja inspirowana stylem PRL nie opiera się na niemodnych, masywnych meblościankach czy ciężkich welurowych kanap. Jest to modne, spójne, połączenie starych, zapomnianych przedmiotów z nowymi. Bardziej nowoczesnymi. Aby zaprojektować wnętrze, które będzie ze smakiem nawiązywało do PRLowskich trendów warto skorzystać z usług firmy zajmującej się aranżacją i projektowaniem wnętrz

Flagowe elementy wystroju wnętrz w PRL

Istnieje kilka elementów wystroju wnętrz mieszkanie w stylu PRL, które nierozłącznie kojarzą się z PRLowskimi mieszkaniami. Jedną z nich jest meblościanka. Idea takiego mebla narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Jednak to u nas trafiła na znacznie podatniejszy grunt, ponieważ była rozwiązaniem problemu małego metrażu.

Mieszkanie w stylu PRL

W dbałości o metraż powstał również półko tapczan. Znajdował swoje miejsce przede wszystkim w pokoju dziecięcym. Standardowy mebel stanowił zazwyczaj cześć regału lub meblościanki. Ukryty wewnątrz nich tapczan rozkładano tuż przed snem.  Obecnie idea rozkładanego w ten sposób łóżka powraca coraz częściej. Producenci jednak przykładają znaczenie większą wagę do materiałów, design i jakości wykonania. Dzięki temu współczesne składane łóżka prezentują się naprawdę estetycznie.

Aranżowanie przestrzeni w stylu PRL

Projektując mieszkanie w stylu PRL, warto postawić na jedną z dwóch strategii. Możemy postawić na projekt całościowy lub jedynie na subtelne, acz wymowne nawiązania, kontrapunkty w nowoczesnej stylizacji.

W drugim przypadku wystarczy, jeśli w prostej aranżacji osadzimy stare lub jedynie stylizowane meble. Należą do nich miękkie fotele ze zwężającymi się nóżkami, mały stolik z blatem pokrytym szklaną taflą, wersalkę, meblościankę na wysoki połysk.

Jeśli planujemy projekt całościowy, musimy pamiętać również o konkretnych materiałach do wykończenia wnętrza. Należą do nich lite drewno, boazeria czy lakierowana drewniana posadzka lub podłoga winylowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook