fbpx
umowaremontowawyróżniający

Zanim podpiszesz… czyli 5 ważnych elementów umowy z wykonawcą remontu

Początek remontu to trudny okres dla każdego remontującego. Biegamy wtedy po sklepach w poszukiwaniu materiałów wykończeniowych. Odwiedzamy bank, żeby zabezpieczyć odpowiednie fundusze, szukamy fachowców, którzy tym remontem się zajmą. Podpisanie umowy z wykonawcą remontu to kolejna rzecz, która jest na naszej głowie i którą często lekceważymy w “remontowej gorączce”. A przecież tak wiele od niej zależy.

Jak podpisać umowę z wykonawcą remontu.

Zwróćmy zatem uwagę na kilka elementów, które powinna zawierać prawidłowo sporządzona umowa z wykonawcą remontu. Jak podpisać umowy z wykonawcą remontu?

1. Z kim właściwie podpisujemy umowę?

Zanim podpiszesz... czyli 5 ważnych elementów umowy z wykonawcą remontu 1
Po pierwsze, bardzo ważne jest to kto widnieje w umowie jako osoba upoważniona do jej podpisania. Jeżeli podpisujemy umowę z kimś kto prowadzi jednoosobową działalności to dane właśnie tej osoby powinny znaleźć się w umowie.  W przypadku gdy naszym remontem zajmie się spółka, to koniecznie trzeba sprawdzić kto może ją reprezentować, w czym pomoże nam zajrzenie do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Dlaczego to wszystko jest takie ważne? Umowa podpisana z osobą, która nie ma do tego uprawnień skutkuje tym, że jest nieważna. A wykonawca może wtedy “umyć ręce” i nie wywiązać się z remontowych ustaleń.

2. Podpisanie umowy z wykonawcą remontu. Czego dotyczy umowa?

Zanim podpiszesz... czyli 5 ważnych elementów umowy z wykonawcą remontu 2

Kolejne bardzo ważne jest to, aby umowa zawierała poprawny tytuł mówiący o zakresie prac jakie mają być wykonane. Jeśli zlecamy firmie remont, to powinno być to zawarte w tytule umowy jako np. “umowa o wykonanie remontu“. Podobnie w przypadku samego wykończenia wnętrz.

Umowa dotycząca aranżacji wnętrz obejmuje już zupełnie inny zakres prac niż roboty remontowe. Więc warto zaznaczyć w tytule, że chodzi o “umowę aranżacyjną“. Jeżeli przedmiotem umowy jest remont kompleksowy to również powinno być to zawarte w tytule. Dobry tytuł umowy to takie pierwsze sprecyzowanie tego do czego dana firma została zatrudniona.

3. Zakres prac, czyli co ma być zrobione

Zanim podpiszesz... czyli 5 ważnych elementów umowy z wykonawcą remontu 3

Niby jest to rzecz oczywista, ale wiele umów jest skonstruowanych w taki sposób, że dokładny zakres prac określony jest mgliście i nie do końca wiadomo jakie poszczególne prace wliczają się w remont. Tutaj najważniejsze jest to, żeby umowa jak najlepiej doprecyzowała o jakie roboty dokładnie chodzi. Wyszczególniając je wszystkie. Jest to bardzo ważne, bo na tej podstawie będziemy rozliczać wykonawcę z ustalonych prac remontowych.

4. Co ile kosztuje?

koszt wykończenia domu
wykończenia wnętrz cennik

Podpisując umowę mamy prawo wiedzieć ile będą kosztowały poszczególne prace. Do sprecyzowania dokładnych kosztów służy załącznik do umowy w postaci planu finansowego bądź kosztorysu remontowego. Tutaj warto zatrzymać się na chwilę i dokładnie sprawdzić czy wszystkie roboty, które zamierzamy zlecić wykonawcy są zawarte w załączniku. Bo warto sprecyzować na co się dokładnie umawiamy i ile to kosztuje. Warto tu nadmienić ,że specjaliści z firmy “Valent” dzięki swojemu doświadczeniu opracowali system, dzięki któremu różnica pomiędzy zakładanym planem finansowym, a kosztorysem powykonawczym wynosi +/- 1%. Więcej informacji znajdziesz tutaj > Ile kosztuje remont mieszkania? Ile kosztuje remont domu?

5. Prace dodatkowe

Często zdarza się tak, że wykonawca remontu musi wykonać pewne prace dodatkowe, nie uwzględnione w planie finansowym. Pomińmy fakt, że niektóre z tych “nieprzewidzianych prac” są nie rzadko do przewidzenia. W skrajnych przypadkach prace dodatkowe potrafią przewyższyć koszt remontu. Najlepiej jest gdy w umowie z wykonawcą znajdzie się zapis o takich ewentualnych robotach ponad plan, który wyszczególniałby ile osób miałoby je wykonywać i jaki jest koszt roboczogodziny. Często zdarza się tak, że nasz “tani remont” może przewyższyć cenowo ofertę najdroższego wykonawcy.

Zanim podpiszesz... czyli 5 ważnych elementów umowy z wykonawcą remontu 4

Pamiętajmy jeszcze o tym, że aby umowa z wykonawcą remontu była ważna, to powinna być podpisana zarówno przez niego jak i przez nas. A każda ze stron umowy powinna być zaparafowana.

Dobra umowa z wykonawcą remontu to umowa zawierająca jak najwięcej szczegółów. Daje nam to gwarancję, że nic nas nie zaskoczy w trakcie trwania remontu. Przy podpisywaniu umowy z wykonawcą remontu warto dobrze przemyśleć proponowane nam warunki i przyjrzeć się dokładnie zapisom. Gdyż dzięki temu będziemy mogli rozliczyć wykonawcę z tego do czego się zobowiązał.

Jeżeli macie jakieś wątpliwości związane z tym jak powinna wyglądać umowa z wykonawcą remontu, to zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kompleksowy projekt wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook