Zanim podpiszesz… czyli 5 ważnych elementów umowy z wykonawcą remontu
- bez fakturki
- co w umowie o remont
- czemu tak drogo
- ekipa budowlana
- ekipa remontowa
- ekipa remontowo budowlana
- ile kosztuje remont
- ile kosztuje wykończenie
- ile kosztuje wykończenie domu
- ile kosztuje wykończenie mieszkania
- jak rozmawiać z ekipą remontową
- jak wybrać ekipę remontową
- jak wybrać firmę budowlaną
- jak wykończyć
- kompleksowe wykończenia wnętrz
- kosztorys remontu
- kroki do wykończenia domu
- oczekuję od remontu
- plan finansowy
- prace dodatkowe przy remoncie
- remont
- remont mieszkania ekipa
- remont mnie kosztował
- umowa o remont
- umowa z wykonawcą remontu
- urządzanie wnętrz
- wykończenia wnętrz
- wykończenie wnętrz
- zakres prac w umowie o remont
- zaufana ekipa remontowa
Początek remontu to trudny okres dla każdego remontującego. Biegamy wtedy po sklepach w poszukiwaniu materiałów wykończeniowych. Odwiedzamy bank, żeby zabezpieczyć odpowiednie fundusze, szukamy fachowców, którzy tym remontem się zajmą. Podpisanie umowy z wykonawcą remontu to kolejna rzecz, która jest na naszej głowie i którą często lekceważymy w „remontowej gorączce”. A przecież tak wiele od niej zależy.
Jak podpisać umowę z wykonawcą remontu.
Zwróćmy zatem uwagę na kilka elementów, które powinna zawierać prawidłowo sporządzona umowa z wykonawcą remontu. Jak podpisać umowy z wykonawcą remontu?
1. Z kim właściwie podpisujemy umowę?
Po pierwsze, bardzo ważne jest to kto widnieje w umowie jako osoba upoważniona do jej podpisania. Jeżeli podpisujemy umowę z kimś kto prowadzi jednoosobową działalności to dane właśnie tej osoby powinny znaleźć się w umowie. W przypadku gdy naszym remontem zajmie się spółka, to koniecznie trzeba sprawdzić kto może ją reprezentować, w czym pomoże nam zajrzenie do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Dlaczego to wszystko jest takie ważne? Umowa podpisana z osobą, która nie ma do tego uprawnień skutkuje tym, że jest nieważna. A wykonawca może wtedy „umyć ręce” i nie wywiązać się z remontowych ustaleń.
2. Podpisanie umowy z wykonawcą remontu. Czego dotyczy umowa?
Kolejne bardzo ważne jest to, aby umowa zawierała poprawny tytuł mówiący o zakresie prac jakie mają być wykonane. Jeśli zlecamy firmie remont, to powinno być to zawarte w tytule umowy jako np. „umowa o wykonanie remontu„. Podobnie w przypadku samego wykończenia wnętrz.
Umowa dotycząca aranżacji wnętrz obejmuje już zupełnie inny zakres prac niż roboty remontowe. Więc warto zaznaczyć w tytule, że chodzi o „umowę aranżacyjną„. Jeżeli przedmiotem umowy jest remont kompleksowy to również powinno być to zawarte w tytule. Dobry tytuł umowy to takie pierwsze sprecyzowanie tego do czego dana firma została zatrudniona.
3. Zakres prac, czyli co ma być zrobione
Niby jest to rzecz oczywista, ale wiele umów jest skonstruowanych w taki sposób, że dokładny zakres prac określony jest mgliście i nie do końca wiadomo jakie poszczególne prace wliczają się w remont. Tutaj najważniejsze jest to, żeby umowa jak najlepiej doprecyzowała o jakie roboty dokładnie chodzi. Wyszczególniając je wszystkie. Jest to bardzo ważne, bo na tej podstawie będziemy rozliczać wykonawcę z ustalonych prac remontowych.
4. Co ile kosztuje?
Podpisując umowę mamy prawo wiedzieć ile będą kosztowały poszczególne prace. Do sprecyzowania dokładnych kosztów służy załącznik do umowy w postaci planu finansowego bądź kosztorysu remontowego. Tutaj warto zatrzymać się na chwilę i dokładnie sprawdzić czy wszystkie roboty, które zamierzamy zlecić wykonawcy są zawarte w załączniku. Bo warto sprecyzować na co się dokładnie umawiamy i ile to kosztuje. Warto tutaj nadmienić ,że specjaliści z firmy „Valent” dzięki swojemu doświadczeniu opracowali system, dzięki któremu różnica pomiędzy zakładanym planem finansowym, a kosztorysem powykonawczym wynosi +/- 1%. Więcej informacji znajdziesz tutaj > Ile kosztuje remont mieszkania? Ile kosztuje remont domu?
5. Prace dodatkowe
Często zdarza się tak, że wykonawca remontu musi wykonać pewne prace dodatkowe, nie uwzględnione w planie finansowym. Pomińmy fakt, że niektóre z tych „nieprzewidzianych prac” są nie rzadko do przewidzenia. W skrajnych przypadkach prace dodatkowe potrafią przewyższyć koszt remontu. Najlepiej jest gdy w umowie z wykonawcą znajdzie się zapis o takich ewentualnych robotach ponad plan, który wyszczególniałby ile osób miałoby je wykonywać i jaki jest koszt roboczogodziny. Często zdarza się tak, że nasz „tani remont” może przewyższyć cenowo ofertę najdroższego wykonawcy.
Pamiętajmy jeszcze o tym, że aby umowa z wykonawcą remontu była ważna, to powinna być podpisana zarówno przez niego jak i przez nas. A każda ze stron umowy powinna być zaparafowana.
Dobra umowa z wykonawcą remontu to umowa zawierająca jak najwięcej szczegółów. Daje nam to gwarancję, że nic nas nie zaskoczy w trakcie trwania remontu. Przy podpisywaniu umowy z wykonawcą remontu warto dobrze przemyśleć proponowane nam warunki i przyjrzeć się dokładnie zapisom. Gdyż dzięki temu będziemy mogli rozliczyć wykonawcę z tego do czego się zobowiązał.
-
Promocja Produkt w promocjiRemontowa Checklista Eksperta z poradnika „Zaplanuj Swój Remont: Jak Uniknąć Najczęstszych Błędów i Oszczędzić Tysiące”
12.99złOriginal price was: 12.99zł.7.99złCurrent price is: 7.99zł. z VATOceniony 4.94 na 5 na podstawie 32 ocen klientów -
Promocja Produkt w promocjiEbook „Zaplanuj Swój Remont: Jak Uniknąć Najczęstszych Błędów i Oszczędzić Tysiące”
49.99złOriginal price was: 49.99zł.29.99złCurrent price is: 29.99zł. z VATOceniony 4.94 na 5 na podstawie 36 ocen klientów -
Wyciszanie ścian – Niewidoczne metody wygłuszania ścian360.00zł z VAT
-
Promocja Produkt w promocjiKsiążka UWAGA REMONT! Praktyczny poradnik remontowy „Jak wykończyć i się nie wykończyć”
49.99złOriginal price was: 49.99zł.39.99złCurrent price is: 39.99zł. z VATOceniony 4.98 na 5 na podstawie 45 ocen klientów -
Ile kosztuje remont / wykończenie – Koszt wykończenia | Kosztorys ~1%320.00zł – 620.00zł z VAT
Jeżeli macie jakieś wątpliwości związane z tym jak powinna wyglądać umowa z wykonawcą remontu, to zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami kompleksowy projekt wnętrz.
Aranżacja mieszkania pod wynajem
Remonty wnętrz
- 3 wskazówki Jak dobrze wybrać wykonawcę remontu?Jak wybrać wykonawcę remontu. Wybór wykonawcy remontu to kluczowa decyzja każdego remontującego. Od niej zależy nie tylko cena remontu czy czas jego trwania. Również jego jakość […]
- 4 pomysły na aranżację wyjątkowej jadalni!Od zawsze wiadomo, że wspólne jedzenie posiłków zarówno na co dzień jak i od święta, ma dużą moc. Spaja rodzinę, pozwala miło spędzić czas i daje […]
- 5 błędów, które najczęściej popełniamy podczas remontuBłędy przy remoncie mogą nas kosztować czas, pieniądze i nerwy. Aby do nich nie dopuścić, proponujemy skorzystać z doświadczenia specjalistów, zanim jeszcze pojawią się „remontowe wpadki”. […]
- 7 rzeczy o których warto pamiętać planując remont.Jak zaplanować i rozpocząć remont? Jak określić jego podstawowe elementy i uniknąć błędów – to pytania, przed którymi staje niemal każdy. Prace remontowe nie będą udręką, jeśli podejdziesz do nich we właściwy sposób. Oto kilka wskazówek, które pomogą zorganizować remont i zaoszczędzić czas, pieniądze i wysiłek.
- A może tak bez fakturki? – 5 powodów dla których nie warto remontować „na czarno”owadzając remont często szukamy oszczędności gdzie tylko się da i wtedy może pojawić się pokusa, żeby w łatwy sposób obniżyć koszty remontu o 8%. Czyli dogadać się z firmą remontową bądź ekipą, żeby nie wystawiała faktury czyli remont bez fakturki. Przy kosztach remontu wynoszących 100.000 PLN z prostego rachunku wychodzi nam oszczędność rzędu 8 tysięcy, które zostałyby w kieszeni.
- Balkon – podłoga to podstawaPodłoga na balkon. Zapewne dużo jest przesady w twierdzeniu, że jeśli pokażesz mi swój balkon to ja powiem Ci kim jesteś. Niemniej jednak balkon jest czymś […]
- Co jest najważniejsze w remoncie? – okiem ekspertanasz rozmówca, architekt wnętrz z ogromnym doświadczeniem, który przeprowadził setki remontów, Pan Przemysław Lewandowski podzielił się z nami swoimi obserwacjami dotyczącymi remontów. Rozmowa dotyczy właśnie celu w jakim przeprowadzamy remont oraz najważniejszych rzeczy na etapie planowania remontu.
- Czad cichym zabójcą, czyli jak uchronić się przed zatruciem czademZatrucie czadem. Kiedy ulatnia się czad? Co rusz słyszymy o przypadkach zatrucia gazem, co powinno nam dać do myślenia. Najczęściej jednak wydaje nam się, że nas […]