Profesjonalne wsparcie w remontach i aranżacji wnętrz

dzieła sztuki

Czy sztuka to dobra inwestycja?

Inwestowanie w sztukę staje się coraz bardziej popularne, ale czy rzeczywiście przynosi zyski? W naszym artykule analizujemy, co wpływa na wartość dzieł sztuki oraz jakie są najlepsze strategie dla początkujących inwestorów.

Dzieła sztuki jako inwestycja.

dzieła sztuki jako inwestycja
Agata Czeremuszkin-Chrut, Podziały 1, akryl, olej, płótno, 130×130 cm

Sztuka może być dobra inwestycja, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, co kupujemy, gdzie i w jakiej cenie. Należy kupować w sprawdzonych galeriach i na renomowanych aukcjach. Wtedy znika zagrożenie nabycia falsyfikatu. Warto korzystać z profesjonalnego doradztwa. Koniecznie należy interesować się cenami, jakie do tej pory osiągały prace wybranego przez nas artysty. Nie jest to trudne, istnieją portale stale publikujące notowania aukcyjne. Dzieła sztuki ceny.

Inwestowanie w obrazy.

Inwestowanie w dzieła sztuki
Julia kowalska, Parenchyma, 2019, olej, płótno, 90×90 cm

Jeśli decydujemy się na nabywanie niedrogich prac artystów najmłodszego pokolenia do naszego wnętrza, z czasem może się okazać, że ich kariery nie rozwinęły się pomyślne. Wybierając prace uznanych artystów średniego pokolenia zapłacimy więcej, choć nadal nie będą to kwoty bardzo wysokie, jednak zyskamy pewność, że raczej nie zrobią oni już nic, co zaprzeczy ich dotychczasowej karierze. Dlatego ich dzieła będą z czasem drożeć, choć oczywiście jedne bardziej, inne nieco mniej.

Jeśli wybierzemy jako przedmiot inwestycji twórczość najwybitniejszych życzących artystów średniego i starszego pokolenia, których prace znajdują się na wystawach stałych polskich muzeów narodowych, to zyskamy gwarancję, że w momencie nieuchronnego końca ich kariery, kiedy będzie wiadomo, że więcej prac już nie powstanie, te istniejące zdrożeją znacznie. Tu jednak musimy się liczyć z wydatkiem na poziome 30-100 tys. zł.

Malarze w których warto inwestować
Ewa Zawadzka, Z cyklu Materia ciszy, 2018, technika własna, płótno, 110×110 cm

W jakich artystów inwestować?

Możemy tez zdeponować pieniądze w dziele, które daje 100 % inwestycyjnej pewności.

Dzieła sztuki jako inwestycja. Obrazy artystów nieżyjących, będące klasy muzealnej, autorstwa Wojciecha Fangora, Stanisława Wyspiańskiego, Ryszarda Winiarskiego czy Jerzego Nowosielskiego raczej nie stanieją nigdy. Aby je nabyć potrzebujemy czasami nawet milion złotych albo więcej. Nie będą one tez drastycznie drożeć, natomiast ich ceny systematycznie idą w górę i na pewno zawsze ten progres wyprzedzi inflacje.

Agnieszka Gniotek – krytyk sztuki i właściciel Galerii Xanadu

FAQ:

Dlaczego warto rozważyć inwestowanie w sztukę?

Inwestowanie w sztukę może być atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych form lokowania kapitału, takich jak akcje czy nieruchomości. Dzieła sztuki często zyskują na wartości w dłuższym okresie, a ich unikalność sprawia, że mogą stać się nie tylko źródłem zysku, ale również pasją i sposobem na wyrażenie siebie.

Jakie czynniki wpływają na wartość dzieł sztuki?

Wartość dzieł sztuki zależy od wielu czynników, takich jak renoma artysty, jakość wykonania, historia dzieła oraz aktualne trendy na rynku sztuki. Dodatkowo, rzadkość danego dzieła oraz jego stan zachowania również mają znaczenie dla potencjalnych nabywców.

Jak ocenić potencjał inwestycyjny obrazu?

Aby ocenić potencjał inwestycyjny obrazu, warto zwrócić uwagę na osiągnięcia artysty oraz jego miejsce w historii sztuki. Analiza trendów rynkowych oraz porównanie podobnych dzieł sprzedanych na aukcjach mogą również dostarczyć cennych informacji o przyszłej wartości obrazu.

Jak zacząć kolekcjonować sztukę jako inwestycję?

Rozpoczęcie kolekcjonowania sztuki wymaga przemyślenia własnych preferencji oraz budżetu przeznaczonego na zakupy. Dobrym krokiem jest zapoznanie się z rynkiem, uczestnictwo w wystawach i aukcjach oraz konsultacje z ekspertami lub doświadczonymi kolekcjonerami, którzy mogą pomóc w podejmowaniu decyzji.

Jakie są najnowsze trendy na rynku sztuki?

Obecnie obserwuje się rosnące zainteresowanie młodymi artystami oraz nowymi mediami, takimi jak sztuka cyfrowa i NFT (non-fungible tokens). Ponadto, coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na dzieła związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem, co może wpłynąć na przyszłe kierunki rozwoju rynku sztuki.

Projektowanie i aranżacja wnętrz

Blog wnętrza

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 thoughts on “Czy sztuka to dobra inwestycja?”

  1. Na sztuce trzeba się znać, żeby w nią inwestować, ale według mnie jest to opłacalne. Ostatnio postanowiłem kupić obraz na stronie https://totuart.com/pl/, w bardzo dobrej cenie i mam przekonanie, że z biegiem czasu będzie to świetna inwestycja.

  2. Jestem pod wrażeniem jakości treści nie tylko w tym, ale także w innych wpisach, a śledzę tego bloga już od dłuższego czasu. Artykuły są zawsze dobrze napisane i wciągające, a ich punkt widzenia mnie urzeka. Nie spotkałem się wcześniej z czymś takim i gorąco polecam każdemu, kto szuka ciekawych artykułów blogowych do porannej kawy!

  3. Sztuka to dla mnie inwestycja bardzo dobra. Ja uwielbiam kupować obrazy, byłam nawet na aukcji. Bardzo lubię jak coś ładnego wisi mi na ścianie. W każdym z pokoi mam jakieś obrazy, na które lubię sobie popatrzeć. Na pewno dobrze dobrana sztuka zmieni wygląd pokoju nie od poznania.

  4. Abrys-kuchnie

    Według mnie sztuka to dobra inwestycja. Wiem, że niektórzy mogą się ze mną nie zgodzić. Jednak jeśli ktoś kocha sztukę na pewno nie będzie to dla niego zbędny wydatek. Moi znajomi czasami pytają mnie po co ja kupuję te obrazy. Mówię im, że to lubię. Kocham patrzeć na to co ma do przekazania artysta. Inni mogą tego nie rozumieć, ale sztuka jest naprawdę piękna. Dodatkowo pogłębia wyobraźnię i czasami nawet pokazuje świat z innej perspektywy.

Scroll to Top