Szacowany czas czytania: 4 minuty
Zza ściany dobiegają do Ciebie potworne hałasy? Cóż, jeśli mieszkasz w bloku lub innym budynku wielorodzinnym, najpewniej słyszysz czasami odgłosy dziecięcych zabaw czy nawet studenckich imprez. O ile sąsiadów jednak raczej nie zmienisz, o tyle masz wpływ na poprawę komfortu akustycznego we własnym mieszkaniu. Co warto o tym wiedzieć? Jak wyciszyć mieszkanie? Sprawdź!
Home office w małym mieszkaniu.
Jeśli narzekasz na problemy z akustyką, możesz skorzystać z dwóch podstawowych metod wyciszania ścian: widocznych i niewidocznych. Czym się one charakteryzują? Wyjaśniamy.
Jak wyciszyć mieszkanie? Widoczne metody pozwalają wyciszać dźwięki wewnątrz mieszkania oraz redukować efekt odbijania ich od ścian. Jak sama nazwa wskazuje: są one widoczne dla oka. Nie oznacza to jednak, że źle wpływają one na wygląd wnętrza – wręcz przeciwnie, mogą mu dodać indywidualnego rysu i charakteru.
Wyciszanie ścian.
Home office jak urządzić?
Dobiegają do Ciebie hałasy z mieszkania sąsiadów? Jednym z rozwiązań, które pozwala na skuteczne ich wytłumienie i wygłuszenie jest zastosowanie paneli akustycznych. Pochłaniają one dźwięk, a jednocześnie stanowią unikalną dekorację ścian.. W standardowym wariancie przypominają one kolorową tabliczkę czekolady, jednak można na nich umieścić np. samodzielnie wybrany przez siebie wzór lub obraz. Co więcej, panele możesz zamontować na całej ścianie bądź tylko na wybranym jej obszarze – w tym drugim przypadku osiągnie się jednak jedynie efekt wytłumienia (czyli likwidacji pogłosu).
Home office jak urządzić? W sklepach można znaleźć również specjalne tapety akustyczne, które pełnią podobną funkcję do paneli ściennych, choć – trzeba przyznać – izolują one hałasy w dużo mniejszym stopniu. Dzięki nim można wyeliminować problemy związane z echem lub pogłosem, czyli wyciszyć dźwięki wewnątrz danego pomieszczenia. Warto zastosować je głównie w pokojach wewnętrznych, które nie graniczą z mieszkaniem hałaśliwych sąsiadów.Tapety umieszcza się na całej ścianie. Na rynku dostępne są również modele, które można samodzielnie udekorować i pomalować. Oprócz izolacji akustycznej, zapewniają one również izolację termiczną.
Niewidoczne metody wyciszania ścian
Tak jak już powiedzieliśmy, istnieją również niewidoczne metody wyciszania ścian. Możesz tu skorzystać z np. z maty, pianki, wełny mineralnej czy też kauczuku syntetycznego.
Do wyciszenia ścian doskonale sprawdzają się akustyczne izolacje techniczne. To świetna propozycja dla osób, które chcą ukryć obecność paneli lub innych materiałów wygłuszających w danym pomieszczeniu. Co więcej, Izolacje możesz umieścić np. pod tkaninami, okładzinami drewnianymi czy nawet obrazami. Służą one do izolacji akustycznej na ściany wewnątrz pomieszczenia i od strony mieszkania sąsiadów, ale też do tłumienia dźwięków z klatki schodowej oraz windy sąsiadującej z danym lokum.
Płyty akustyczne na ściany.
A może masz problem z dźwiękami z instalacji kanalizacyjnej? Jeśli tak, również i tu możesz zastosować np. wełnę mineralną, a następnie zabudować ją płytami gipsowo-kartonowymi. To pozwoli Ci znacznie zredukować poziom hałasu. Jednocześnie zahamujesz w ten sposób migrację ciepła z mieszkania, a tym samym – zmniejszysz koszty ogrzewania.
Podwieszane sufity to świetna metoda, jeśli chodzi o wyciszanie dźwięków z góry. Jeśli więc przeszkadzający Ci sąsiedzi mieszkają na piętrze, podwieszany sufit z płyt gipsowo-kartonowych będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Wymaga ono jednak wykonania prac remontowych. Aby uzyskać efekt wyciszenia, należy zastosować między płaszczyznami sufitu materiał izolacyjny (a więc wspomniane maty, pianki itd.) – im większa będzie jego grubość i gęstość, tym skutecznie będzie on wyciszać dźwięki.
Płyty akustyczne na ściany.
Polecamy również:
4 Comments
Chyba muszę skorzystać z tych sposobów, bo mój sąsiad ma niestety straszny problem z naszym telewizorem. Nie wiem dlaczego aż tak u niego słychać kiedy coś oglądamy, ale dość często zwraca nam uwagę, że przeszkadza mu dźwięk z naszych głośników. Cóż, uroki życia w bloku
Wpis idealny dla mnie. Muszę jakoś odizolować się trochę od moich głośnych sąsiadów. Nie mam nawet chwili spokoju bo zawsze coś się u nich dzieje. Myślę, że skuszę się na tapetę. Mam nadzieję, że pomoże.
Ja użyłam paneli dekoracyjnych, żeby chociaż trochę wygłuszyć dźwięki dochodzące z mieszkania moich sąsiadów. Pytałam, prosiłam, żeby byli ciszej, ale to nic nie dało i chociaż w taki sposób mogłam sobie trochę ulżyć w cierpieniu. Musze przyznać, że te panele bardzo fajnie wyglądają na ścianie.
Mam właśnie ten problem. Moi sąsiedzi są strasznie głośni i chce coś z tym zrobić. Nie pomagają prośby o to, aby być ciszej, dlatego sama musze wziąć sprawy w swoje ręce. Paneli pewnie nie założę, ale myślę właśnie o tapecie akustycznej. Chociaż najmniejsza izolacja dzięków zza ściany będzie zbawieniem w takiej sytuacji. Dzięki za wpis, to nie pierwszy raz kiedy trafiam na tego bloga 😉