Za oknem robi się coraz cieplej, dlatego warto na chwilę opuścić wnętrze mieszkania i zaczerpnąć świeżego powietrza na balkonie. Jak udekorować tę wyjątkową przestrzeń, aby relaks był jeszcze przyjemniejszy? Metamorfoza balkonu w bloku. Podpowiadamy.
Urządzenie małego balkonu w bloku. Proces urządzania mieszkania nie powinien kończyć się na opracowywaniu koncepcji zmiany wystroju salonu, kuchni czy łazienki. Choć na balkonie spędza się z pewnością mniej czasu, to wcale nie oznacza, że nie warto spróbować nadać mu wyjątkowego charakteru.
Jak zaprojektować mały balkon w bloku?
Na początku należy wspomnieć nieco o czynnikach, które mają wpływ na wybór konkretnego rozwiązania. Wyzwanie w postaci urządzania balkonu jest nie jest łatwe, ponieważ blokowe odpowiedniki tarasu z reguły nie są przestronne. Jednak odrobina sprytu i wyobraźni wystarczy, aby na 4-5 metrach kwadratowych przeprowadzić małą rewolucję.
Jak to zrobić? Najlepiej trzymać się niezmiennej zasady designu, czyli “mniej znaczy więcej”. Wówczas wypita w niedzielne popołudnie kawa będzie smakować znacznie lepiej, a czytana książka okaże się bardziej wciągającą lekturą. Oszczędna forma harmonijnie powinna współgrać z doskonałym wykonaniem. Uzyskanie imponującego efektu wynika w głównej mierze z precyzji łączenia elementów i doboru materiałów.
Urządzenie małego balkonu w bloku.
Okiełznać miejską dżunglę
Urządzenie małego balkonu w bloku. Spójna wizja wymaga ograniczenia rozmachu i skupienia się na kilku dominujących motywach. Świetnie sprawdza się przy tym podejście tematyczne. Wówczas łatwo jest dopasować wszelkie dodatki do ogólnej koncepcji. Pierwszym przykładem jest aranżacja balkonu pełnego kwiatów i roślinności.
Dobrym pomysłem jest przymocowanie do jednej z bocznych ścian drewnianej pergoli, po której może wić się bluszcz. Nasycenie przestrzeni zielonym kolorem sprawia, że spędzanie czasu na balkonie jest prawdziwie relaksującym doświadczeniem.
Pełne odtworzenie atmosfery lasu nie stanowi problemu, ponieważ w niemal każdym markecie budowlanym sprzedaje się na metry sztuczną trawę. To wprawdzie imitacja, ale stąpanie bosą stopą po małym balkonie w bloku przywołuje skojarzenie czasu spędzonego pośród drzew z dala od miejskiego zgiełku.
Esencja współczesnego stylu
Umiłowanie przyrody nie jest bliskie nowoczesnej duszy właściciela mieszkania? Zawsze można postawić na industrialny minimalizm. Oszczędny styl lubuje się w kanciastej formie i ograniczonej liczbie elementów. Jeśli ktoś planuje kupić doniczki, powinien wystrzegać się wzorów i zwrócić uwagę na gładką fakturę materiału. Rośliny są we współczesnych aranżacjach balkonu wyłącznie dodatkiem, mającym podkreślić designerskie walory “opakowania”.
Ponadto, na industrialnym balkonie nie powinno zabraknąć szkła. Dobrym pomysłem jest np. zakup stolika kawowego z przezroczystym blatem na metalowych nóżkach. Warto postarać się o spójny wygląd balkonu i wybrać takie elementy, które będą ze sobą współgrać. Minimalizm jest atrakcyjny tylko wtedy, gdy poszczególne fragmenty kompozycji mają choćby jedną cechę wspólną.
Podsumowanie
To tylko wybrane przykłady na aranżację małego balkonu w bloku. W każdym z nich świetnym dodatkiem są np. małe obrazy lub lampki niewielkich rozmiarów. Ich zawieszenie nadaje przestrzeni kameralnego charakteru. Letni wieczór spędzony na zewnątrz jest tak przyjemny, że aż szkoda wracać z powrotem do mieszkania.
Wpis przygotowany we współpracy z redakcją bloga Fixly.pl
Architekt wnętrz
-
Produkt w promocji„Urządzone wnętrza wzbogacają życie” – Praktyczny poradnik po urządzaniu wnętrzOriginal price was: 62.00zł.39.99złCurrent price is: 39.99zł. z VAT
-
Produkt w promocjiKsiążka UWAGA REMONT! Praktyczny poradnik remontowy „Jak wykończyć i się nie wykończyć”Original price was: 49.99zł.39.99złCurrent price is: 39.99zł. z VAT
-
Aranżacja wnętrz | Konsultacja architekta wnętrz Kraków720.00zł z VAT / za godzine
Inspiracje
- „Mini ogród” na kilku m2Mini ogród na balkonie. Imieniny świętych „ogrodników” – Pankracego, Serwacego i Bonifacego oraz Zofii przypadają na 12-15 maja. Obchodzimy wtedy Zimnych Ogrodników oraz Zimną Zośkę, dni które nie są zbyt lubiane przez jednoroczne rośliny balkonowe.
- Balkon – podłoga to podstawaPodłoga na balkon. Zapewne dużo jest przesady w twierdzeniu, że jeśli pokażesz mi swój balkon to ja powiem Ci kim jesteś. Niemniej jednak balkon jest czymś […]
- Nietypowy pomysł na podłogiJednym z pomysłów na zmianę charakteru podłogi jest zastosowanie dywanu winylowego. Zaraz, zaraz… jak to dywanu? Mówimy tu o tradycyjnym dywanie z włosiem, plecionym chodniku, czy może wykładzinie? Dywan winylowy to coś, co przekracza te kategorie pojęciowe, łącząc niektóre ich cechy w jeden, nowy produkt.
- O werandzie, czyli zyskaj dodatkowy (s)pokójWeranda to przestrzeń, o której warto pomyśleć projektując bądź kupując dom. Często postrzegana jest jako staroświecki drewniany ganek przed drzwiami frontowymi i przez to bywa spychana […]
- Oranżeria jakiej nie znaliście – projektowanie i aranżacjaOgród zimowy – oranżeria na nowo przeżywa renesans. Nie jest to już tylko dodatkowe pomieszczenie, w którym hodujemy ulubione rośliny i popijamy poranną kawę.
- Płytki tarasowe. Jak je wybrać? Płytki gresowe i klinkierowe.Płytki na taras zwykle dobiera się do koloru i sposobu wykończenia elewacji, ale możemy je dopasować też do paneli w pomieszczeniu, z którego wychodzimy na taras. Wybór płyt na taras jest ogromny. Mogą mieć dowolny kolor, od zupełnej bieli, takiej jak na ścianach, po czerń grafitu, która pasuje do dachówek nowoczesnych budynków.
1 Comment
Dzięki za wpis. Ja sama mam mały balkon i przed długi czas nie wiedziałam jak go urządzić. Stał przez pewnie czas pusty i brzydki. Nie miałam kompletnie głowy, żeby cokolwiek z nim zrobić. W końcu w tym roku wraz z nadejściem lata wzięłam się za mój mały balkon. Zakupiłam rośliny, fotel (bo uwielbiam czytać książki na świeżym powietrzu), dodatkowo mały stolik. Muszę powiedzieć, że największą rolę na tym balkonie odgrywają rośliny. Naprawdę fajnie wyglądają i dają chociaż trochę obcowania z naturą, której tak brakuje jeśli mieszka się w mieście.