fbpx
vintage1

Cały ten Vintage

Styl Vintage wszedł na dobre do wielu dziedzin  naszego codziennego życia, chociaż nadal mamy pewne kłopoty z określeniem tego co tak naprawdę jest vintagowe, a co nie? Sama nazwa stylu może już być mylącą, gdyż Vintage  oznacza w terminologii winiarskiej wino wyprodukowane z winogron zebranych w jednym sezonie, tymczasem mianem vintygowego określa się najczęściej to co łączy ze sobą elementy z różnych epok.

A wszystko zaczęło się od mody ubraniowej…

VintageubranieDehnel

     www.biuroliterackie.pl

Więcej niż mieszanina

Terminu Vintage używano już w XIX wieku i rozumiano go po prostu jako zwyczaj noszenia garderoby z minionych dekad, albo przynajmniej stylizowanej na taką. Dziś ten styl czy to w modzie ubraniowej, czy to w innych dziedzinach życia takich jak aranżacja wnętrz, to coś więcej niż połączenie tego co dawne z tym co teraźniejsze.

Słowem kluczem wydaje się tutaj być pewna spójność, która  powoduje, że Vintage  to nie przypadkowy miks tego co nowoczesne i tego co rodem z targu staroci. Bo ważna jest tutaj nasz zamysł, sposób w jaki połączymy to co dawne z tym co teraźniejsze.  Jeśli w tym momencie pogubiliście się w tym co jest Vintage, a co nie jest, to się nie przejmujcie, bo tutaj nie ma jasnych reguł.

vintage2

www.dor.blox.pl

Jak pasuje, jak nie pasuje?

Mamy więc kredens z domu babci i umieszczamy go w naszej kuchni pośród nowoczesnych mebli kuchennych i sprzętów. Dodajmy do tego, że nasze meble i sprzęty nie współgrają ze wspomnianym kredensem w żaden sposób, chociażby kolorystycznie. Prawdopodobnie 90% naszych gości będzie twierdzić, że ten kredens tam nie pasuje. A pozostałe 10% to będą Ci, którzy nie będą chcieli sprawić nam przykrości :).

Użycie starego mebla w nowoczesnej przestrzeni bez żadnego większego zamysłu to trochę za mało by być Vintage.  Chociaż zawsze możemy twierdzić, że chodziło nam o kontrast : nowoczesne kontra starodawne, że zamysł był taki, żeby ten kredens nie pasował. Takie trochę hipsterskie gadanie.

kredenswkuchni

www.kuchenny.com.pl

Jak się robi Vintage?

Umieszczanie starych,  dobrze utrzymanych sprzętów w nowoczesnych przestrzeniach jednym ze sposobów na wpisanie się w ten styl, oczywiście jeśli towarzyszy temu jakiś głębszy zamysł.

Innym sposobem na jest stylizowanie nowoczesnych sprzętów na te z dawnych czasów. Wystarczy np. obić patchworkową kolorową tkaniną nowoczesny fotel i już wprowadzamy trochę ducha z epoki, która już minęła.

Zdarza się i tak, że przestrzeń, którą zajmujemy pełna jest mebli z minionych dekad, a my wprowadzamy do niej po prostu powiem nowoczesności. Tak bywa np. gdy przejmujemy mieszkanie po naszych dziadkach i chcemy je urządzić w sposób w którym nowoczesność będzie współgrać z duchem dawnych lat.

vintagefotel

www.deccoria.pl

Kwestia smaku

Jest kilka sposobów na to, żeby wpisać się w ten styl w aranżacji wnętrz, ale nadal ciężko jest określić co już jest Vintage, a co nie jest. Dobry mówca jest w stanie wybronić każde połączenie dawnego z nowoczesnym, chociażby najbardziej absurdalne i pozostać tym samym Vintage. Gdzieś tam pojawia się kwestia dobrego smaku, który można by chyba uznać za najważniejsze kryterium stylu Vintage.

A jak urządzić wnętrze w stylu Vintage, tak by pozostawało nadal estetyczne? W tym mogą Ci pomóc nasi specjaliści – Kraków projektowanie wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Cały ten Vintage”

Facebook