fbpx
kuchnia fronty

Kuchnia – serce domu

Wygodna kuchnia jest podstawą sprawnie działającego gospodarstwa domowego. To tutaj domownicy spędzają czas, przygotowując oraz spożywając posiłki, tu przy herbacie opowiadają sobie o przebiegu dnia. Kuchnia jest prawdziwym sercem domu, miejscem, które niemalże wszystkim kojarzy się z ciepłem domowego ogniska. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest jej odpowiednie urządzenie.

Musi ona być funkcjonalna, komfortowa, ale również estetyczna. To niezwykle dużo wymagań!

W związku z tym zaprojektowanie kuchni i pieczę nad jej wykonaniem warto powierzyć profesjonalnej firmie. Wiele z nich nie tylko ustali z nami wizję przestrzeni, ale również przygotuje kosztorys i zatroszczy się o wszystkie dotyczące remontu detale. Nim zaczniemy konsultacje, warto dowiedzieć się co nieco o podstawowych zasadach projektowania kuchni.

Zasada trójkąta roboczego

Podczas planowania kuchni warto pamiętać o złotej zasadzie projektowania przestrzeni kuchennej, tzw. trójkącie roboczym. Zasada ta ma ułatwić urządzenie wygodnej kuchni, w której sprzęty rozmieszczone są w taki sposób, że podczas przygotowania posiłków nie będziemy musieli biegać z jednego końca kuchni na drugi i z powrotem. A to dzięki ergonomicznemu i wygodnemu dla użytkownika ustawieniu podstawowych urządzeń kuchennych, które odpowiadają strefom kuchennym w wierzchołkach trójkąta narysowanego na rzucie pomieszczenia.

W wierzchołkach znajdują się: lodówka – jako główny  i najważniejszy element w strefie przechowywania, zlewozmywak – w strefie mycia oraz kuchenka – podstawowe narzędzie do gotowania. Takie ustawienie zgadza się z kolejnością wykonywania działań podczas gotowania – wyjmowanie produktów z lodówki, mycie ich i gotowanie.

Kuchnia a miejsce do jedzenia

Współcześnie niewiele domów posiada osobną jadalnię. Często jest ona połączona z pokojem dziennym, a najczęściej właśnie z kuchnią. Projektanci wnętrz zatroszczą się, aby stół i krzesła w kuchni nie przeszkadzały w pracy podczas gotowania. A z drugiej strony, aby były wygodnym miejscem do spożywania posiłków.

Ważne jest również, aby kącik jadalny był stylem dopasowany do reszty pomieszczenia. Projektant wnętrz Kraków.

Poczytaj również:

Meble do kuchni – czym sugerować się przy wyborze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook