Generalizując – mieszkanie mężczyzny urządzone przez mężczyzn różnią się od tych o których urządzenie zadbały kobiety i nikt temu nie zaprzeczy. Chodzi tutaj oczywiście o mieszkania singli, bo Ci mężczyźni którzy połączyli się już w pary i mieszkają razem ze swoimi wybrankami, musieli pewnie pójść na kompromis i zgodzić się na pewne ustępstwa w wystroju mieszkania. Jak urządzić funkcjonalne męskie mieszkanie?
Mieszkanie faceta. Prostota i funkcjonalność
A jak urządzone są zazwyczaj męskie mieszkania? Przede wszystkim prosto, bez zbędnego kombinowania, szaleństwa kolorystycznego (raczej zimne barwy, ewentualnie metaliczne). Setki dodatków nie są potrzebne, te wszystkie świeczki, kadzidełka, ozdóbki nie są nam facetom potrzebne, liczy się funkcjonalność.
Często zamiast porządnego łóżka wystarczy dobry materac. Jak łóżko jest, to muszą być obowiązkowo tytułowe brudne skarpetki pod nim. Podstawa to dobra szafa do której można wcisnąć wszystkie rzeczy walające się po mieszkaniu w momencie kiedy akurat za 5 minut mamy randkę.
Męski porządek
Zapytałem moich znajomych o to z czym im się kojarzy męskie mieszkanie. Często ze strony kobiet padało hasło: z bałaganem. I to jest niesamowite, że mężczyźni, którzy generalnie posiadają mniej rzeczy (ciuchów, kosmetyków, butów itd..) potrafią „zapuścić” mieszkanie bardziej niż płeć piękna.
Ale to nie jest tak, że my mężczyźni mamy bałagan w naszych mieszkaniach, to jest po prostu kontrolowany porządek. I nie daj Boże dać kobietom coś z tym zrobić. Wtedy momentalnie tracimy rozeznanie gdzie znajdują się nasze rzeczy.
Mieszkanie mężczyzny. Gadżetomania
To nie jest żadna tajemnica, że faceci lubią gadżety i zachowują się często jak dzieci. Jednym z gadżetów jest na pewno dobry zestaw audio, koniecznie designerski. Czy to wszystko musi pasować kolorystycznie do tzw. całości? Niekoniecznie. Nie może również zabraknąć konsoli do gier. Sprzęty te traktowane są jak relikwie i otoczone są specjalną opieką.
Oczywiście w pokoju znajduje się specjalna szafeczka, żeby trzymać w niej gadżety. A niech ktoś spróbuje zarysować kolumnę, albo zrzucić przez przypadek pada do Play Station. No i oczywiście najważniejszy gadżet, czyli pilot do telewizora, który jest niemalże na stałe przyklejony do ręki mężczyzny. Mieszkanie mężczyzny.
Nie przeszkadzać – męskie mieszkanie
Jeżeli tylko pozwalają na to warunki, mężczyźni lubią mieć taki mały warsztacik w którym jest kilka podstawowych narzędzi, jakaś lutownica i inne rzeczy koniecznie do drobnych napraw. Zazwyczaj pomieszczenie takie jest urządzone skromnie, z licznymi półeczkami, często wykonanymi własnoręcznie. Nie muszę oczywiście mówić, że wstęp do takiego warsztaciku jest surowo wzbroniony dla kobiet. Większość mężczyzn oczywiście więcej w tym warsztacie popsuje, niż naprawi, ale czas spędzony w absolutnym spokoju – bezcenne.
A jakie Wy macie spostrzeżenia a propos męskiego mieszkania? Zapraszam do dyskusji w komentarzach pod postem. Urządzającym mieszkanie mężczyznom i nie tylko im, polecamy skonsultować się z naszymi specjalistami – architekt wnętrz Kraków, którzy na pewno coś doradzą.
Męskie mieszkanie FAQ:
W jaki sposób zorganizować przestrzeń roboczą w męskim mieszkaniu, aby była funkcjonalna, ergonomiczna i sprzyjała produktywności, nawet jeśli nie dysponujemy oddzielnym gabinetem?
Nawet w niewielkim mieszkaniu można wydzielić strefę pracy, np. za pomocą parawanu lub regału. Wybierz ergonomiczne krzesło i biurko z regulowaną wysokością. Zadbaj o dobre oświetlenie, najlepiej z możliwością regulacji natężenia. Uporządkuj przestrzeń roboczą, korzystając z organizerów i pojemników na dokumenty. Ważne, aby miejsce pracy było oddzielone od strefy relaksu, co pomoże w koncentracji i oddzieleniu życia zawodowego od prywatnego.
Jakie są najważniejsze cechy, które powinny wyróżniać męskie mieszkanie, aby było zarówno funkcjonalne, jak i stylowe, a jednocześnie odzwierciedlało osobowość właściciela?
Męskie mieszkanie powinno łączyć minimalizm z praktycznością. Wybieraj proste, solidne meble i ogranicz liczbę dekoracji do minimum. Postaw na stonowane kolory, takie jak szarości, brązy i granaty, które dodają elegancji. Kluczowe jest też odzwierciedlenie pasji i zainteresowań właściciela – np. poprzez eksponowanie kolekcji płyt, książek czy modeli. Ważne, aby przestrzeń była uporządkowana, ale nie sterylna, z zachowaniem charakterystycznego „kontrolowanego porządku”.
Jakie konkretne gadżety technologiczne warto uwzględnić w męskim mieszkaniu, aby podnieść komfort życia i wrażenia estetyczne, a jednocześnie uniknąć efektu „przeładowania”?
Poza klasycznym zestawem audio i konsolą do gier, warto zainwestować w inteligentne rozwiązania, takie jak system smart home do sterowania oświetleniem i ogrzewaniem. Dobrze sprawdzi się również projektor zamiast telewizora, który pozwala na stworzenie kina domowego. Ważne jest, aby wszystkie gadżety były spójne stylistycznie i funkcjonalnie dopasowane do potrzeb użytkownika. Pamiętaj o ukryciu kabli i przewodów, aby zachować estetyczny wygląd wnętrza.
Jak pogodzić męski styl z kobiecymi akcentami, gdy mieszkamy z partnerką, aby wnętrze było komfortowe dla obu stron i odzwierciedlało ich wspólny gust?
Kluczem jest kompromis i znalezienie wspólnego mianownika. Wprowadź elementy, które odpowiadają obu stronom, np. miękkie tekstylia w neutralnych kolorach, dekoracyjne poduszki czy grafiki na ścianach. Pozwól partnerce na wprowadzenie kobiecych akcentów, ale zachowaj ogólny charakter mieszkania zgodny z męskim stylem. Wspólne decyzje dotyczące wystroju wnętrza wzmocnią więź i sprawią, że oboje będziecie czuć się komfortowo w swoim domu.