Kuchenne ciekawostki czyli jak ułatwić sobie życie i uatrakcyjnić kuchnię
04/03/20165 nieudanych dekoracji świątecznych
02/04/2016Urządzanie funkcjonalnej sypialni. Śpij dobrze, czyli 4 elementy funkcjonalnej sypialni
O tym, że dobry sen ma ogromny wpływa na nasze funkcjonowanie nikogo nie trzeba przekonywać. Urządzanie funkcjonalnej sypialni. Funkcjonalna sypialnia powinna być swoistą oazą w której wypoczywamy i regenerujemy się po ciężkim dniu. Okazuje się, że jakość naszego wypoczynku zależy w dużej mierze od nas, czyli tego jak zaprojektujemy naszą sypialnię.
Poniżej skupiliśmy się na czterech wybranych elementach o mniejszym lub większym znaczeniu, które decydują o funkcjonalności pokoju sypialnego.
1. Świadomie wybrany kolor ścian
Działania kolorów na naszą psychikę nie powinniśmy bagatelizować. Wiadomo, że niektóre barwy są kojące, a inne rozpraszają. Udowodniono, że Ci co pomalowali sypialnię na niebiesko śpią dłużej ze względu na uspokajające działanie tej barwy.
Jasne kolory potrafią nas wprowadzić w dobry nastrój, co niesie za sobą niebezpieczeństwo, że będziemy mieć kłopoty z opuszczeniem sypialni. Kolory neutralne to jest coś co jest idealnym kompromisem. Najczęściej zaleca się odcienie zieleni, szarości i brązu. Szare sypialnie są w dodatku ostatnimi czasy bardzo modne.
Mała sypialnia w bloku
Pamiętaj, że kolor to również dodatki. W tym miejscu warto wspomnieć o obrazach na ścianę. Dobrany do wnętrza i przede wszystkim do osoby/osób.
2. Funkcjonalna sypialnia. Przestrzeń na ubrania
Jest jeden mebel o którym powinniśmy pomyśleć projektując pokój sypialny zaraz po łóżku. Jest nim szafa, czy też garderoba. Pokój sypialny to miejsce w którym często się przebieramy. Więc dobrze, żeby było w nim miejsce na nasze ubrania po to żeby nie chodzić z nimi do innego pomieszczenia, czy też nie rozrzucać ich po sypialni.
Tutaj trzeba uważać, żeby szafa czy też garderoba nie przytłaczała swoimi rozmiarami i nie zmniejszała optycznie sypialni. Jednym z rozwiązań jest upodobnienie jej kolorystycznie do ścian. Oczywiście najlepsze są sprzęty na wymiar, dopasowane konkretnie do naszej sypialni.
3. Dobre światło
Mała sypialnia w bloku. Najczęściej przebywamy w sypialni przy zgaszonym świetle, ale dość sporo czasu spędzamy w niej przy tzw. oświetleniu dekoracyjnym, nie włączając oświetlenia głównego.
Standardowe rozwiązania to lampki nocne na szafkach przy łóżku, ale nie jesteśmy na nie skazani. Do wyboru mamy różnego rodzaju kinkiety, lampki montowane w ścianie albo wręcz zwisające z sufitu. Niech źródłem światła będzie żarówka, oświetlenie LED nie nadaje się raczej do czytania.
4. Miejsce na książki i gazety
Skoro już mówimy o czytaniu, to zastanówmy się nad półką na książki w naszej sypialni. Zapewne w większości polskich domów jest to sprzęt zbędny. Jak wynika z badań ponad połowa Polaków nie przeczytała w ostatnim roku żadnej książki.
Jeżeli jednak lubisz sięgnąć po swoją ulubioną lekturę przed snem, to miejsce przeznaczone na książki na pewno się przyda. Wprowadza to dodatkowy ład i powoduje, że na stoliku nocnym nie będą walały się niepotrzebne stosy złożone z gazet i książek.
Półkę na książki należy rozplanować tak, żebyśmy mogli naszą lekturę odłożyć nie wstając z łóżka. Umieszczając ją nad łóżkiem od strony głowy pamiętajmy, żeby nie znajdowała się ona za nisko, bo może to nas przyprawić o ból głowy :).
Projekt sypialni
Urządzanie funkcjonalnej sypialni. Często stajemy przed wyborem: sypialnia modna, czy raczej maksymalnie funkcjonalna sypialnia? A może połączyć ze sobą te dwie rzeczy i zrobić wnętrze przytulne?
Jak to zrobić? Najlepiej jest skorzystać z porady specjalistów – projektowanie wnętrz Kraków.