fbpx
Finchstudio3 II artykuł

Między kuchnią a salonem, czyli 3 sposoby na nowoczesną jadalnie

Czy myśląc o nowoczesnej jadalni widzimy minimalistyczne meble, niecodzienne połączenia formy i faktury, a może nietuzinkową zastawę o prostych i wyrafinowanych liniach? Nowoczesna jadalnia. Czy faktycznie diabeł tkwi tylko w samej aranżacji mebli i tkanin, a może za nowoczesną percepcją tego wnętrza kryje się coś jeszcze?

Każdemu według potrzeb

Nowoczesna jadalnia to ta część domu, która koncentruje życie rodziny. Jej funkcja, forma i kształt podyktowana jest stylem życia domowników. Jest ona na ogół projektowana jako ośrodek funkcjonalny kluczowej strefy domu bądź mieszkania – pokoju dziennego. Rzadziej spotykamy we współczesnych wnętrzach rozwiązania zamknięte przegrodami (jako oddzielny pokój jadalny).

W mniejszym metrażu projektanci chcąc wyodrębnić to miejsce stosują półki przedłużające kuchenny blat roboczy, wysuwany barek, wysoki stół barowy bądź półwysep z hokerami.

Idealne połączenie

Kluczem dobrego design’u jadalni jest przede wszystkim jej funkcjonalność, która jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Główną ideą jaką powinniśmy się kierować urządzając tą przestrzeń jest przede wszystkim jej bezpośredni kontakt między kuchnią a pokojem dziennym. Stanowi ona swego rodzaju łącznik ogniskujący wszystkie domowe aktywności. Dla jednych będą to przede wszystkim posiłki przy wspólnym stole, dla innych miejsce biesiadowania i zabawy czy też kącik do pracy bądź odrabiania lekcji.

Finchstudio3 - II artykuł

Finchstudio

Przestrzeń dzienna – sposoby na jej podzielenie

Istnieje kilka podstawowych sposobów na podział funkcjonalny przestrzeni dziennej, w której jadalnia stanowi funkcję wiodącą albo łączącą.

Pierwszy z nich to potraktowanie jadalni jako miejsca reprezentacyjnego. Wyjątkowość zostaje podkreślona poprzez plan bryły budynku. Jadalnia zaprojektowana w występach architektonicznych z lica elewacji takich jak wykusze, ryzality bądź w uskokach/wnękach otwierających się na taras niewątpliwie przyciąga uwagę i jest centralną częścią pokoju dziennego.

Inną ideą projektu, która czyni z jadalni główny punkt domu jest wyodrębnienie jej poprzez różnice poziomów- część jadalniana na najwyższym poziomie bądź otwarcie jej wnętrza poprzez pustkę ciągnącą się przez wszystkie kondygnacje budynku (często spotykane w rezydencjach i willach).

Nowoczesna jadalnia

Kolejnym sposobem na aranżację jadalni jest odniesienie się do strefowania przestrzeni dziennej. Jest ona wtenczas łącznikiem spajającym kuchnię wraz z salonem. Tutaj w zależności od potrzeb domowników:

zapewniamy bezpośredni kontakt z kuchnią, aby przygotowywanie i podawanie posiłków było swobodne i nieskrępowane innymi przegrodami (np. rodzina z dziećmi);

łączymy jadalnię z holem i częścią wypoczynkową, podkreślając miejsce przeznaczone do biesiadowania i wspólnego spędzania czasu nie tylko z rodziną ale i z przyjaciółmi (np. młode małżeństwa).

Finchstudio - II artykuł

Finchstudio

Ostatnim i najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest projekt jadalni jako strefy “stołowej”, która stoi w najbardziej doświetlonej części pokoju dziennego i nie wybija się na pierwszy rzut oka z konceptu całego wnętrza. Stanowi punkt pośredni między kuchnią, a salonem, a odległości między tymi ośrodkami pokoju nie są znaczące.

Najbardziej korzystne wymiary dla strefy jadalnianej wahają się od 155 x 250 cm (dla 3-osobowej rodziny), 250 x 250 (dla 5 osób) po 250 x 390 (dla 8- osobowej rodziny).

Bez względu na to jaki projekt domu wybierzesz, dopasowując go do metrażu, stylu życia i własnych przyzwyczajeń nowoczesna jadalnia będzie miejscem domowego ogniska wszelkich codziennych zajęć i spotkań przy wspólnym stole. Wszelkie wątpliwości na etapie projektowania domu, można zawsze rozwiać poprzez kontakt ze specjalistami: www.extradom.pl

Pamiętaj, że wybudowanie wymarzonego domu na podstawie dobrze dopasowanego projektu domu to tylko część sukcesu. Koniecznie zadbaj o dobre urządzenie wnętrz, dobranie stylu i kolorystyki – projekty wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 komentarzy “Między kuchnią a salonem, czyli 3 sposoby na nowoczesną jadalnie”

Facebook